KOMIKSY Z LENGRENÓWKI

„Komiksy z Lengrenówki” to zbiór wybranych prac stworzonych przez uczestników i uczestniczki warsztatów komiksowych odbywających się w filii Muzeum Karykatury, które miałam przyjemność prowadzić w drugiej połowie 2022 roku.
Ideą warsztatów było przedstawienie trudnych treści w najbardziej przystępny, zrozumiały i inspirujący sposób. W mojej pracy dydaktycznej i artystycznej kładę nacisk na przekazywanie emocji, opowiadanie o osobistych doświadczeniach, pokazywanie zdarzeń i przeżyć z własnej perspektywy. Dobry komiks czy ilustracja to według mnie taka praca, która pozostanie z nami na długo. Myślimy o niej podczas podróży, przypomni nam się w najmniej oczekiwanym momencie lub po prostu będziemy chciały/chcieli do niej wrócić.
Do prac powstałych podczas warsztatów wracam często. Rezonują w mojej głowie, zmuszają do przemyśleń, wywołują uśmiech na twarzy.
Środki wyrazu i techniki są na moich warsztatach służebne w stosunku do opowieści. Osoby tworzące prace świadomie dobierają je w zgodzie ze swoją koncepcją i wrażliwością. Dzięki temu powstają prace osobiste i odważne.
Sztuka społeczna, myśl krytyczna i chęć kontestowania rzeczywistości to wątki, które bardzo często poruszam na warsztatach. Jedną z ważnych funkcji sztuki jest krytykowanie zjawisk, na które nie wyrażamy zgody – to bliska mi postawa.
Wychodząc z założenia, że zjawiska kulturowe są dobrem wspólnym i każdy może partycypować w ich tworzeniu – niezależnie od wieku, wykształcenia, pochodzenia – realizuję mój autorski program warsztatów, którego celem oprócz umiejętności czysto formalnych – jest poszerzanie kręgu empatii, tworzenie wspólnoty i realizowanie własnych pasji.

Edyta Bystroń 2023

kontakt

Kontakt

Organizator

Stoiska

Media

Wykłady dla szkół
i obwoźna czytelnia

Darmowe Komiksy

Gromadzenie i wymiana komiksów

Przemysław Dybała
tel. 61-829-38-48