Sala prelekcyjna 1
Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, sala 82
Życie zaczyna się po sześćdziesiątce. Czyli co mangi yuri mówią nam o seniorkach? (Sylwia Kaźmierczak)
Osoby starsze w popkulturze. Zrzędliwe, obłąkane lub wiecznie nieobecne. Ale nie zawsze. Porozmawiajmy o przełamujących te stereotypy mangach yuri.
Czy manga musi być dobrze narysowana, by była popularna? Psychologia Widzenia i sukces mang Mob Psycho 100, Blue Period i innych. (Małgorzata Kmita – @magiwafers i Julianna Poczopko aka jupograph)
Prelekcja ta rozpocznie się od krótkiego rysu historycznego trendów w stylach mangi na przestrzeni lat. Następnie omówimy rolę grafiki i bohaterów w popularności mangi, od sukcesu mangaki One po „Bocchi: the Rock” i filozofię „Blue Period”. Zastanowimy się, czy dobra kreska wystarczy, czy manga potrzebuje czegoś więcej – zwrotów akcji w fabule, pewnych bohaterów, czy może coś innego decyduje o jej sukcesie? W prelekcji przewidziany czas na dyskusję!
Sekrety budowania napięcia w mandze – na podstawie twórczości Urasawa, Endō, Nihei.” (Max Sąsiadek)
Jak sprawić, by czytelnik nie mógł oderwać się od historii? Przyjrzymy się mistrzowskim techniką budowania napięcia i przekazywania informacji w mangach Naokiego Urasawy („Monster”, „20th Century Boys”), Hirokiego Endō („Eden”) i Tsutomu Niheia („Blame!”). Porównamy ich metody z klimatycznym anime „Ergo Proxy”. Jeśli fascynują Cię tajemnice narracji i psychologia napięcia – to wydarzenie jest dla Ciebie!
Perspektywa w mandze bez tajemnic, czyli jak wygrać walkę z tłami we własnym komiksie? (Luiza Malinowska)
Manga charakteryzuje się fantastycznymi tłami. Podczas prezentacji pokażę Ci podstawowe zasady działania perspektywy na przykładzie mangowych kadrów. Dowiesz się, czym jest i jak można zrobić ujęcia: „z lotu ptaka”, „z perspektywy żaby” oraz „rybie oko”. Zaprezentuję listę możliwych pomocy, które mogą usprawnić tworzenie teł do Twojego komiksu: od korzystania ze zdjęć referencyjnych, poprzez gry typu Sims aż do programów grafiki 3D. Pokażę Ci jak pracować z wykreślarką perspektywy w Clip Studio Paint. Na koniec zajęć spróbujemy dopasować najlepsze ujęcia perspektywiczne do danego kadru!
O nie! Magiczna książka przeniosła mnie do innego świata… czyli o gatunku Isekai za nim ten termin stał się modny (Krzysztof “Pielaszke” Pielaszek)
W zeszłym roku Słownik Oxfordzki dodał oficjalnie słowo “isekai” do swojego zbioru. Ilość mang oraz anime, które należą do tego gatunku i cały czas wychodzą jest wręcz porażająca (i przez dobrą chwilę wszystkie tytuły fantasy były właściwie isekajami). Ale czy to rzeczywiście taki nagły trend, który wybuchł przez popularność “Sword Art Online”? Przyjrzyjmy się tytułom powstałym przed nagłym wybuchem popularności tego terminu i zobaczmy, jak daleko sięga ich historia!
Monsterboys & monstergirls &… Subiektywny przegląd potworzastych mang (Agata ,,kpt.punk” Sutkowska i Vanitachi)
Mangi pełne są postaci fantastycznych – w tym też takich, które mają być potworzaste. Skąd się wzięły? Co czyni danego bohatera „potworem”? No i najważniejsze – skąd taka popularność romansów z monsterboyami i powtorzycami?! Zapraszamy na subiektywny przegląd takich tytułów okraszony przykładami z rodzimej twórczości!
Sala prelekcyjna 2
Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, Czytelnia Humanistyczna
Wywiad z Rzeźnikami (TomXYZ i Tomasz Kontny) – prowadzenie Agnieszka Czoska
Potwór Frankensteina w komiksie (Piotr Markiewicz)
Na PFSK24 dowiedzieliśmy się już o Draculi, czas poznać bliżej komiksowe perypetie monstrum stworzonego przez doktora Frankensteina. Potwór występował w komiksach w klasycznej wersji, bazującej na powieści Mary Shelley, ale to tylko jedno z jego wcieleń. Miał bowiem okazję zostać także superbohaterem jak i superzłoczyńcą. Brał udział w II wojnie światowej, ścigał się na torze wyścigowym i walczył na ringu. Odwiedził nawet Flinstonów oraz stał się Punisherem! A to tylko kilka z jego komiksowych przygód!
Mrok i zwidy. Spotkanie autorskie (Mateusz Wiśniewski, Piotr Marzec, Łukasz Godlewski) – prowadzenie Agnieszka Czoska
Spotkanie z twórcami Fangi (Karol Patoła, Gosia Wowczak) – prowadzenie Agnieszka Czoska
Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, NOVA. Czytelnia Komiksów i Gazet
Spotkanie autorskie z Kasią Mazur (prowadzenie Marta Kostecka)
Katarzyna Mazur – ilustratorka, riggerka i autorka komiksów. Przez wiele lat tworzyła i publikowała swoje prace w Internecie pod pseudonimem Imana. Jej twórczość oscyluje wokół doświadczenia autyzmu, relacji z bliskimi czy depresji. Swój debiutancki pełnowymiarowy album pt. Zamaskowana wydała w 2024 roku. Jest także autorką komiksów: Tłuczone ziemniaki, Mama zabiła mi psa, Psu z gardła i najnowszego Do poprawki. Mieszka w Warszawie z psem Łajką.
Spotkanie autorskie z Mateuszem Skutnikiem (prowadzenie Jerzy Szyłak)
Mateusz Skutnik – gdański twórca komiksów i gier. Urodzony w Poznaniu, rocznik 1976. Z wykształcenia architekt, absolwent Politechniki Gdańskiej. Dyplom w katedrze Historii Architektury Polskiej. Twórca serii komiksowych: Rewolucje, Blaki, Morfołaki. Twórca gier komputerowych: Submachine, Daymare Town, Slice of Sea. Twórca gry karcianej Submachine. Scenarzysta filmu Kinematograf w reżyserii Tomasza Bagińskiego.
Spotkanie z Wojciechem Birkiem
Wojciech Birek – twórca, badacz i tłumacz komiksów, profesor uczelniany w Instytucie Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od pond 20 lat kieruje Rzeszowską Akademią Komiksu przy Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Kurator i współautor wystaw komiksu polskiego w Polsce i za granicą Autor komiksu „Naznaczony Mrokiem”, scenarzysta serii komiksowej „Strażnicy Orlego Pióra”. Komiksy w odcinkach i krótkie formy komiksowe publikował w magazynach „Awantura”, „Komiks Forum”, „Czas Komiksu”, a także w prasie lokalnej w całym kraju. Autor książek monograficznych „Grzegorz Rosiński – mistrz ilustracji i komiksu” oraz „Henryk Sienkiewicz w obrazkach”, a także zbioru tekstów naukowych „Z teorii i praktyki komiksu. Propozycje i obserwacje”. Członek rady naukowej periodyku „Zeszyty Komiksowe”, stały współpracownik festiwali komiksowych w Łodzi i Warszawie, wieloletni członek jury konkursów komiksowych.
Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, Galeria
Obowiązuje zasada jeden rysunek u jednego autora, jeśli chcecie mieć wryski w kilku tomach, to wróćcie na koniec kolejki.
Mateusz Leszczyński – autor powieści graficznej *Cavalieri. Miłość Michała Anioła”.
Annat Martkovich (Belgia) – artist, writer, illustrator and researcher. Annat będzie podpisywać darmowy flipbook „The Rose Garden” który współtworzyła razem z Porshą z Tajlandii.
Vivianna Maria Stanislavska (Łotwa) is an accomplished freelancer based in Riga, specializing in illustration, comics, and animation. Vivianna będzie podpisywać darmowy flipbook „Sardine Noir”, który współtworzyła razem z Palmie z Tajlandii.
Tomasz Niewiadomski – twórca Ratmana – jego głównej postaci komiksowej. Od 1991 roku publikował rysunki w wielu tytułach prasowych.
Ania Zalewska – Pracuje jako projektantka graficzna i autorka komiksów. W 2024 roku wydała swój komiksowy debiut Wyżej niż kondory.
Miejsce: Biblioteka Uniwersytecka – hol (parter), Czytelnia Nauk Społecznych (parter), Czytelnia Komiksów i Gazet NOVA, Informatorium (I piętro)
Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, Czytelnia Nauk Społecznych
Przynieś komiksy, których już nie potrzebujesz, i wymień się na takie, których nie masz, lub po prostu sprawdź, co mamy do zaoferowania, i zaproponuj nam coś na wymianę w późniejszym terminie. Ale pamiętaj, wymieniamy się tylko na komiksy, których nie mamy w zbiorach. Pozostałe możemy przyjąć w darze. Zatem jeśli masz komiksy, których już nie potrzebujesz i nie wiesz co z nimi zrobić, przynieś je, a my damy im drugie życie.