BLOK MANGI

Sala prelekcyjna 1

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, sala 82

10:30

Tworzenie webkomiksu: jak zacząć? Praktyczny poradnik dla początkujących – (Luiza Malinowska)

Podczas spotkania przedstawię garść najważniejszych informacji na temat tworzenia webtoona: poczynając od strony sprzętu i oprogramowania, tworzenia fabuły, poprzez wybór stylu rysunkowego, aż do sposobów promocji na sieci. Podzielę się wszysystkimi znalezionymi przez lata wskazówkami przyspieszającymi pracę nad własnym komiksem on-line.  

11:30

Mangaka Miyazaki – (Damian „Nox” Lesicki)

Twórca „Mojego sąsiada Totoro” od najmłodszych lat chciał tworzyć… mangi. Z tego powodu w wolnym czasie (głównie na kolejnych emeryturach) poświęcał się rysowaniu komiksów, które często miały wpływ na jego twórczość filmową. Najsłynniejszy z nich, „Nausicaä z Doliny Wiatru” powstawał aż 12 lat, ale była też masa krótszych i mniej znanych. Zapraszam na prelekcję o mangach (i książkach obrazkowych) Hayao Miyazakiego. 

12:30

„Beastars” – zwierzęta i ich ludzkie dramaty w mandze Paru Itagaki – (Vanitachi)

W świecie antropologicznych zwierząt mięsożercy i roślinożercy starają się zbudować wielogatunkowe, pokojowo funkcjonujące społeczeństwo. Co manga Paru Itagaki mówi o paradoksach współczesnego świata? Na ile wykorzystanie zwierzęcych bohaterów jest metaforą, a na ile elementem fabuły? Jak daleko może posunąć się fantastyka zoologiczna i czy wolno zjadać Chińczyków? Na tego typu frapujące pytania spróbuje odpowiedzieć wielbicielka japońskiej sztuki komiksowej i wszystkiego, co futrzaste. 

13:30

Horror w mandze – bawi, tumani, przestrasza (Agata ,,kpt.punk” Sutkowska)

Jak w tytule – przyjrzymy się mangowym seriom z dreszczykiem – tym zabawnym, tym, które grają z czytelnikiem w grę na klimat i tym, które przestraszają (albo przynajmniej miały w założeniu to robić). 

14:30

W krainie czarów CLAMPa (Krzysztof Pielaszek)

Oglądaliście w dzieciństwie „Wojowniczki z Krainy Marzeń”? Może ekscytowaliście się kiedy na swoje XX-lecie Waneko zapowiedziało „Card Captor Sakurę”? Albo wyczekujecie na informację co J.P. Fantastica wyda jeszcze w Kolekcji CLAMPa? A może w ogóle nazwa tej grupy nic wam nie mówi? Podczas PFSK 2024 będziecie mieli niesamowitą okazję dowiedzieć się jak twórczynie doujinshi (fanowskich mang) z „JoJo’s Bizzare Adventure” stały się jednym z najbardziej wpływowych kwartetów w historii mangi i anime. O tym jak zaczęły tworzyć mangę z gatunku isekai za nim to było modne. Czy o ich aktualnym renesansie na polskim rynku wydawniczym. Wpadnijcie posłuchać o naprawdę niebanalnej twórczości grupy CLAMP!

KOMIKSY NA POCIESZENIE, QUEEROWE I CZASEM TROCHĘ DZIWNE...

Sala prelekcyjna 2

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, Czytelnia Humanistyczna

11:00

Przynajmniej 12 godzin wspólnego rysowania (prowadzenie Agnieszka Czoska)

Porozmawiamy o Poznańsko-Tel Awiwskim projekcie zainaugurowanym podczas 24-godzinnego Rysowania w Czytelni Nova oraz o zinach, które dzięki niemu powstały.

12:00

Queerowanie yuri (Sylwia Kaźmierczak)

Patrząc na mangi yuri można odnieść wrażenie, że ich autorki i autorzy bardzo wzięli sobie do serca genezę gatunku, zasypując nas coraz to nowszymi historiami o szkolnych zauroczeniach. Tymczasem japoński rynek ma do zaoferowania o wiele więcej, np. opowieści od dekad dekonstruujące konwencję i korzystające z teorii queer.

13:00

O dwóch łysych co mieli licencje na rozmieszanie Hiszpanii w kryzysie (Bartosz Stuła)

Mortadelo y Filemón to dwojka agentów z komiksów hiszpańskich, autorstwa Francisco Ibáñeza. W Polsce mało znani, za granicą bardziej docenieni w swoje karykatulności. Filemón, choleryk, mający zaledwie dwa włosy i pełniący rolę szefa, oraz Mortadelo, wysoki, łysy mężczyzna, pozbawiony zdrowego rozsądku i umiejętności przebrania się za cokolwiek, czego żąda od niego Filemon. W 1969 roku dołączyli do T.I.A., katastrofalnej tajnej agencji, która pozwala im parodiować historie szpiegowskie. Łącząc w sobie swoistą uniwersalność, pozytywny wpływ na czytelnika, a przede wszystkim absurdalny humor, stali się nieodzewnym wsparcie mieszkańców Hiszpanii w trudnych okresach drugiej połowy XX wieku, co zostanie pokrótce przedstawione w prelekcji.

14:00
Mutant and Proud – queercoding marvelowych mutantów i przechodzenie postaci LGBT+ do mainstreamu (Joanna „Koona” Roszak)

 

Mutanci w uniwersum Marvela praktycznie od zawsze byli metaforą walki o prawa mniejszości i równouprawnienia, przenosząc do fantastycznego świata superbohaterów nie tylko wątki rasizmu, ale też klasizmu czy homofobii. I to o wychodzeniu mutantów z szafy będziemy dzisiaj rozmawiać. Co przez lata ewolucji, napędzanej przez licznych scenarzystów i rysowników, przeszło z poziomu podtekstu do w pełni świadomych cech poszczególnych X-Menów i całej mutanckiej społeczności?
BLOK SPOTKAŃ AUTORSKICH

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, NOVA. Czytelnia Komiksów i Gazet

11:15

Spotkanie autorskie z Falauke

12:15

Spotkanie autorskie z twórcami komiksu Postapo: Daniel Gizicki, Grzegorz Pawlak, Łukasz Rydzewski

13:15

Spotkanie z Robertem Służałym

14:15
STREFA AUTOGRAFÓW

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, Galeria

12:00
13:00
14:00
15:00
WARSZTATY
10:30

 

 

13:00
GIEŁDA
10:00-16:00

Miejsce: Biblioteka Uniwersytecka – hol (parter), Czytelnia Prawnicza (parter), informatorium (na piętrze)
WYDAWCY:

Avafury ; Bartłomiej Sztobryn/K2 ; Centrala ; Instytut Kultury Popularnej ; Kotori ; Kultura Gniewu ; Mandioca ; OMG! Wytwórnia Słowobrazu ; Paweł Piechnik ; Rafał Szłapa – Blik Studio ; Scream Comics ; Timof ; Ultimate Comics ; Zin Zin Press

WYDAWCY NIEZALEŻNI:

Alicja Wilkowska ; Andrzej Graniak ; Anna Kłosowska ; Anna Krztoń ; Bozia ; Damian Masłowski ; Dd Lii ; Edmund Krajewski ; Falauke ; Fanga zin ; Fey Feyyke ; Joanna Wardzyńska ;  Julia Pecio ; Karol Porzycki ; Kasia Niemczyk ; Katarzyna „Shaundi” Gorzkowska ; Kazimierz Cichoń ; Khaldam Craft ; Kinga Owczarek ; AKT (Krzysztof Churski) ; Kuba Babczyński & Tomasz Kontny ; Lobo Taker PL ; Luiza Malinowska ; Łukasz Ciżmowski ; Mar Bogdanis ; Morgot Ćma ; Marta Falkowska ; Marta Milewska ; Marta Tokarz ; Martyna Bolanowska ; Michalina „Mishigo” Targosz ; Nexivi ; Ojciec Rene ; OttoIch ; Papatu Studio ; Paulina Kalinowska ; Piotr Biczyński (Bichuck) ; Poliki Pełne Komiksów ; Robert „Bele” Sienicki ; Rzeźzin (Zvyrke TomXYZ) ; Sławomir Zajączkowski ; Tomasz Tomaszewski ; Weronika Dobrowolska ; Wiktoria Kelm

SKLEPY Z KOMIKSAMI:
KIK

STOISKA Z GADŻETAMI:

Aka Fotografia ; Anna Jaworska ; Bogna Iwanik ; Fei gem ; Karina i Lucjan ; Łukasz Wendorff ; Macieżanka – gadżety ; Rękodzieła – Justyna Mrowińska

 

Pobierz program
kontakt

Kontakt

Organizator

Stoiska

Media

Wykłady dla szkół
i obwoźna czytelnia

Darmowe Komiksy

Gromadzenie i wymiana komiksów

Przemysław Dybała
tel. 61-829-38-48