STREFA AKT-u

Sala prelekcyjna 1

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, sala 82

11:15

Czarnina z Grabarzem. Prowadzenie Michał Siromski

Rozmowa z Piotrem Śmiechosławem Wojciechowskim, autorem albumów z serii „Opowieści Grabarza”.

12:15

Premiera albumu „Przerysowani – komiksowe opowieści o narkotykach” – Daniel Chmielewski, Michał Siromski

„Przerysowani” to album składający się z dziewięciu opowieści komiksowych, opartych na prawdziwych przeżyciach osób, które doświadczyły problemów z narkotykami, zrealizowanych przez czołowych polskich twórców komiksowych. Podczas spotkania opowiemy o kulisach powstania albumu oraz jego wykorzystaniu w działaniach edukacyjnych i profilaktycznych.

13:15

Panel twórców Asocjacji Komiksu w Toruniu – Jarosław Jaro Wojtasiński, Zvyrke, Kamil Dukiewicz, Dawid Żurawski, Grzegorz Wawrzyńczak, Piotr Śmiechosław Wojciechowski. Prowadzenie Michał Gasewicz

Prezentacja zawartości darmowego „AKT #0,000 złotych” oraz rozmowa o twórczości autorów grupy.

14:15

W krzyżowym ogniu pytań: AKT przepytuje Marcina Łuczaka. Prowadzenie AKT (Piotr Śmiechosław Wojciechowski, Michał Gasewicz, Krzysztof Churski)

Wywiad z Marcinem Łuczakiem, czytelnikiem i kolekcjonerem komiksów, od lat moderatorem spotkań z twórcami podczas wielu festiwali komiksowych i popkulturowych.

15:15

Pędzlem, piórkiem i ołówkiem. 30 lat rysunkowej twórczości Jaro. Prowadzenie Krzysztof Churski

Rozmowa z Jarosławem Jaro Wojtasińskim, satyrykiem i karykaturzystą, autorem kontynuacji przygód Binio Billa.

16:15

Iron Man – czyli o tym, jak Marvel zaryzykował wszystko (i wygrał) – Michał Siromski

MCU ostatnio straciło nieco rozpędu, wciąż jednak pozostaje unikatowym w swym rozmachu projektem filmowym. W piętnastą rocznicę „Iron Mana” przybliżymy zaskakujące kulisy powstania Filmowego Uniwersum Marvela oraz jego pierwszej produkcji.

17:15

Bitwa rysunkowa

Doświadczeni rysownicy, ale też amatorzy, zmierzą się w pojedynku błyskawicznego rysowania, gdzie orężem będą flamastry i pisaki. Natomiast zadaniem publiczności będzie zadecydowanie, który rysunek lepiej prezentuje zadany temat.

BLOK SUPERHERO

Sala prelekcyjna 2

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, Czytelnia Humanistyczna

11:00

Tom Taylor – psuj czy zbawca DC? (Koziołki z Komiksowa: Wojciech „Kelen” Nelec, Małgorzata Chudziak, Katarzyna „Szara Córka” Jusiak)

Dzięki sukcesowi m.in. serii „Nightwing” Tom Taylor wyrósł ostatnimi laty na prawdziwą gwiazdę DC Comics oraz ważnego twórcy w ramach tego uniwersum. Jak wyglądała jego droga do tej pozycji? Co warto przeczytać i śledzić?

12:00

Superhero spoza wielkiej dwójki. Image, Valiant i inni gracze w walce o miejsce na amerykańskim rynku komiksowym. (Krzysztof Pielaszek i Joanna Roszak)

Amerykański rynek komiksowy od lat 50. aż właściwie do końcówki lat 80. charakteryzował się całkowitą dominacją dwóch wielkich wydawców – DC i Marvela. Z czasem jednak wyrosła im konkurencja w postaci Image Comics czy Valiant Entertainment. Co do tego doprowadziło? I jak nowi wydawcy wpłynęli na rynek komiksów o superbohaterach?

13:00

Legacy heroes – potrzebni, ale niechciani? (Koziołki z Komiksowa: Wojciech „Kelen” Nelec, Małgorzata Chudziak, Katarzyna „Szara Córka” Jusiak )

Choć dekady mijają, w komiksie superhero wciąż mówi się o rzeczach, które mimo upływu lat nigdy się nie zmieniają. Poza takimi aspektami, jak śmierci postaci kluczowych dla ich tzw. origin stories, niezmienną kontrowersją są tożsamości superbohaterów. Mimo stworzenia konceptu sidekicków, dorastanie i przekazywanie przysłowiowej peleryny nowemu pokoleniu prawie nigdy się nie odbywa na stałe.

14:00

Wasp: 60 lat później – spotkanie z Kasią Nie. Prowadzenie Krzysztof Pielaszek

Utalentowana, pochodząca z Polski rysowniczka Kasia Nie powróciła niedawno do pracy dla Marvela. I to od razu z przytupem rysując miniserię o Janet Van Dyne z okazji 60-lecia debiutu tej niezwykłej superbohaterki, za której scenariusz odpowiada niesamowity Al Ewing. Co skłoniło naszą rodaczkę do rozpoczęcia kolejnego rozdziału w jej współpracy z Domem Pomysłów? Co jeszcze dla nas szykuje? Tego dowiecie się podczas jej pierwszego spotkania autorskiego na żywo od czasu rozpoczęcia publikacji „Wasp”.

15:00

Kiedyś byliśmy inni… Jak bohaterowie Marvela zmieniali się na stronach komiksów (Julian Jeliński z Bród z Kosmosu oraz Kamila Stanicka z Geek Utopia)

Jakie są najciekawsze, największe i najbardziej zaskakujące przemiany, jakim uległy zarówno te znane, jak i mniej znane postacie ze świata Marvela? Którym lepiej żyło się w latach 40., a które wstydzą się swoich „lat młodzieńczych”? Czy jest taki bohater, który nie ewoluował od swego debiutu na stronach komiksu? I, co najważniejsze, kto zasługuje na tytuł „kameleona Marvela”? Tego wszystkiego dowiecie się z naszej dyskusji.

16:00

Bycie współczesnym fanem komiksów bohaterskich, to… – panel dyskusyjny (Koziołki z Komiksowa, Brody z Kosmosu, Geek Utopia, Joanna Roszak. Prowadzenie: Krzysztof Pielaszek

Superbohaterszczyzna potrafi wywoływać w oddanych jej czytelnikach różne emocje. O tym co bywa w nich fascynujące, śmieszne czy denerwujące porozmawiają wszyscy nasi zaproszeni prelegenci.

17:00

Ryjówka-Man – konkurs wiedzy wszechkomiksowej.

Czy to ssak? Czy to samolot? Nie! To Ryjówka-Man – najkomiksowszy z komiksowych konkursów, w którym komiks odmieniamy na wszelkie sposoby. Sprawdź swoją wiedzę o komiksach i zdobądź komiksowe nagrody. W quizie zapytamy o komiksy polskie, amerykańskie, japońskie i europejskie, mainstreamowe i niezależne. Zapytamy o wszystko, nie tylko o superhero.

Prowadzący: Damian „Nox” Lesicki i Jacek „Jako” Murawski, czyli Ryjówka – Blog Wszechkulturowy (facebook.com/ryjowkablog)

BLOK SPOTKAŃ AUTORSKICH

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, NOVA. Czytelnia Komiksów i Gazet

11:15

Spotkanie autorskie z twórcami „Rzeźzina 2”. Prowadzenie Agnieszka Czoska

Jest okazja, by zobaczyć na żywo (chyba że Rzeźnik zechce inaczej) ludzi odpowiedzialnych za kolejną odsłonę ociekającą wszystkim, co człowiek ma w sobie. Będą obecni: Zvyrke, TomxyzKamil Dukiewicz, Łukasz GodlewskiSlaviiikTomasz Kontny i Przemek Jachnik.

12:15

Spotkanie autorskie z Keren Katz. Prowadzenie Agnieszka Czoska (spotkanie w jęz. angielskim)

Spotkanie z izraelską artystką, łączącą sztukę komiksu z performansem, teatrem i tańcem, autorką powieści graficznych „The Academic Hour” i „The Backstage of A Dishwashing Webshow” oraz krótkich komiksów publikowanych na całym świecie przez Fantagraphics, Kuš!, Ley Lines i wielu innych.

13:15

Spotkanie autorskie z Krzysztofem „Prosiakiem” Owedykiem. Prowadzenie Marcin Łuczak

Spotkanie z klasykiem polskiego undergroundu, autorem i wydawcą komiksowego fanzina „Prosiacek”, wielokrotnie nagradzanym twórcą komiksów: „Ratboy”, „Ósma czara”, „Będziesz smażyć się w piekle”, „Oszołomiające bajki urłałckie”, jednym z rysowników serii „Wydział 7”. 

14:15

Spotkanie z Bartoszem Zaskórskim i Piotrem Marcem. Prowadzenie Martyna Bolanowska

Spotkanie ze słodkimi chłopakami, Piotrem Marcem i Bartoszem Zaskórskim. Porozmawiamy sobie o komiksach, zwierzątkach i innych ważnych sprawach.

15:15

O mięsie i owadach – spotkanie z Rafą Janko, Tomasz Grodeckim, twórcami komiksów „Mięcho” i „Ćma”. Prowadzenie Mateusz Godlewski

Ile jest mięsa w mięsie? Jakie owady mają odnóża czepne? Zaraz, zaraz… To nie ta prelekcja. Zapraszamy na spotkanie z Rafą Janko („Mięcho”, „Ćma”) oraz Tomaszem Grodeckim („Ćma”), młodą krwią rodzimego komiksowa. W trakcie panelu autorzy przybliżą kulisy powstania dwóch nowych polskich superbohaterów, napomkną o swoich inspiracjach oraz odpowiedzą na wszystkie pytania, które chcecie, ale boicie się zadać.

16:15

Spotkanie autorskie z Martą Falkowską i Jerzym Łanuszewskim, twórcami zina „Warchlaki”. Prowadzenie Agnieszka Czoska

Do warchlakoversum powraca Redaktor Jerzy, jednocześnie poszerzając ofertę zina o muzyczny numer. Co dalej z “Warchlakami”? Jakie sa plany na przyszłość? Jakich tematów “klasycznych” i “dyskotekowych” możemy się spodziewać? I najważniejsze: CZY CZEKA NAS BITWA MIĘDZY REDAKTORAMI?

17:15

Spotkanie autorskie z Rafałem Szłapą. Prowadzenie Marcin Łuczak

Najbardziej znany z serii komiksowej Bler, ale na swoim koncie ma wiele innych komiksów, współpracuje też z zagranicznymi wydawcami. Podczas spotkania będzie można posłuchać o jego inspiracjach i planach na przyszłość.
STREFA AUTOGRAFÓW

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, Galeria

12:00

Dyżur autografowy autorów antologii Rzeźzin:
ZvyrkeTomxyzKamil DukiewiczŁukasz GodlewskiSlaviiikTomasz Kontny i Przemek Jachnik

13:00

Keren Katz
Tomasz Niewiadomski

14:00

Krzysztof Owedyk (Prosiak)
Daniel Chmielewski
Michał Siromski
Jarosław Jaro Wojtasiński

15:00

Grzegorz Wawrzyńczak
Dawid Żurawski
Bartosz Zaskórski
Piotr Marzec

16:00

Rafał Jankowski
Tomasz Grodecki

WARSZTATY
12:00

Warsztaty z offsetu

Prowadzący: Krzysztof Balcerowiak
Miejsce: Uniwersytet Artystyczny, Pracownia Offsetu – wejście od ul. Solnej przy Ogródku Jordanowskim nr 1
Czas trwania: 2 h
Liczba uczestników: 10

Na warsztaty obowiązują zapisy drogą mailową na adres: komiksywbibliotece@gmail.com

Warsztaty druku offsetowego to okazja, żeby poznać proces powstawania limitowanych grafik, które zostaną przygotowane z okazji naszego festiwalu. Każdy uczestnik warsztatów wyjdzie ze swoim, świeżo wydrukowanym egzemplarzem.

Warsztaty przeznaczone dla osób w wieku 15+

14.00

Warsztaty scenariuszowo komiksowe

Prowadzący: Bartłomiej Sztobryn
Miejsce: Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, Pracownia Zbiorów Specjalnych
Czas trwania: 2 h
Liczba uczestników 12

Na warsztaty obowiązują zapisy drogą mailową na adres: komiksywbibliotece@gmail.com

Chcesz tworzyć opowieści? Chcesz tworzyć komiksy? Nie wiesz jak zacząć? Spokojnie! Na początku nikt nie wie. Właśnie po to są te warsztaty. Dowiesz się z nich jak tworzyć komiksy i współpracowac z innymi twócami. Poznasz podstawowe schematy tworzenia historii i będziesz się dobrze bawił! 

 PLAN:

  1. Wstęp i Trzy podstawowe pytania potrzebne do odkrycia jaką opowieść chcemy stworzyć.
  2. Podstawowe schematy tworzenia opowieści. Gatunki, podgatunki, klisze i jak to wszystko wykorzystać. 
  3. Podstawy tworzenia bohaterów. 
  4. Zabawa w grupie (stworzenie scenariusza na 1-3 kadrowy strip komiksowy). 
GALA

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, NOVA. Czytelnia Komiksów i Gazet

19:00

W trakcie Gali zostaną ogłoszone nominacje do Orient Menów 2022 oraz zwycięzca w głosowaniu na Najlepszy Zin PFSK 2022.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, wstęp na Galę wyłącznie za okazaniem festiwalowych identyfikatorów.

 

Po Gali zapraszamy na After Party, które rozpocznie się o godzinie 20.00 w Domu Piwa – ul. Mokra 2. Wstęp wolny dla wszystkich.

GIEŁDA
10:00-18:00

Miejsce: Biblioteka Uniwersytecka – hol (parter), informatorium (na piętrze)
WYDAWCY:

OMG! Wytwórnia Słowobrazu ; Mandioca ; Timof ; Centrala ; Scream Comics ; Non Stop Comics ; Kotori ; Fundacja Instytut Kultury Popularnej

WYDAWCY NIEZALEŻNI:
AKT ; Dem ; Rafał Szłapa ; Robert Bele Sienicki ; Fanga Zin ; Rzeźzin ; Avafury ; Karolina Plewińska – Szarosen ; Weronika Dobrowolska ; Piotr Czarnecki ; Marta Falkowska ; Martyna Bolanowska ; Webkomiksy (Michalina Mishigo Targosz, 9th_Echo, Akaa) ; Ojciec Rene ; Bartłomiej Sztobryn ; Ottoich ; Błażej Milewski ; Paulina Kalinowska ; Monika Laprus Wierzejska ; Łukasz Ciżmowski ; Marta Tokarz ; Kasia Nie ; Sinistra ; Damian Masłowski ; Paweł Piechnik ; Joanna Wardzyńska ; Anna Kłosowska

SKLEPY Z KOMIKSAMI: 
KIK

STOISKA Z GADŻETAMI:
Anna Jaworska ; Macierzanka – gadżety ; Gadżety – Jasiński ; Milena Młynarska ; Łukasz Wendorff

Pobierz program
kontakt

Kontakt

Organizator

Stoiska

Media

Wykłady dla szkół
i obwoźna czytelnia

Darmowe Komiksy

Gromadzenie i wymiana komiksów

Przemysław Dybała
tel. 61-829-38-48