BLOK MANGI

Sala prelekcyjna 1

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, sala 82

10:30

Mecz na 10 odcinków i trzy konflikty psychologiczne – schematy w sportówkach. (Agata ,,kpt.punk” Sutkowska)

Sport w mandze i anime rządzi się swoimi prawami i nie są to wcale zasady fair play. Strzelenie gola bez przypomnienia sobie traum z dzieciństwa się nie liczy. Siłą przyjaźni pokonasz wszystko, z grawitacją na czele. Ale przede wszystkim – zatrzymując się u wodopoju, uważaj na dzikie ciężarówki.  Humorystyczny przekrój przez znane (choć nie tylko) i lubiane (też nie tylko) tytuły m&a o sporcie.

11:30

Mieszkam w Polsce, rysuję… mangę?! (Vanitachi)

W 2007 roku ówczesny minister spraw zagranicznych Tarō Asō ustanowił International Manga Award, nagrodę promującą japońską kulturę komiksową i przyznawaną tylko twórcom spoza Kraju Kwitnącej Wiśni. Ale tego wyróżnienia nie powinien dostać nikt. Przynajmniej zgodnie z definicją głoszącą, że manga to japoński komiks. Na czym polega problem z taką terminologią, czy da się mówić o wyznacznikach stylu mangowego, czemu Chiny i Korea Południowa preferują własną nomenklaturę i czy można tworzyć mangi, mieszkając w Polsce?

12:30

Romans sztampa w mandze, która nas (nie) nudzi. (Agnieszka ,,Akaa” Kamieńska)

Czy czytając mangi z romantycznym wątkiem nie mieliście w głowie stwierdzenia: ,,GDZIEŚ TO JUŻ WIDZIAŁEM”? Ile razy widzieliście scenę pocałunku podczas fajerwerek? Fanservisowy odcinek na plaży? Podczas prelekcji pożartujemy się z tych najczęstszych romantycznych motywów z perspektywy czytelnika i twórcy.

13:30

Superbohaterowie DC i Marvela w Japonii i ich adaptacja do formuł mangi i tokusatsu. („Pan Optykon” Dawid Głownia)

W drugiej połowie XX wieku amerykańskie wydawnictwa komiksowe Mavel i DC podjęły kilka prób ekspansji na rynek japoński. Początkowo w Japonii przedrukowywano (a niekiedy przerysowywano) amerykańskie komiksy, po kilku nieudanych próbach uznano, że lepiej amerykańskich superherosów promować jako Marki, adaptując te postaci do japońskich formatów medialnych, efektem czego były m.in. mangi o Batmanie i Spider-Manie oraz serial tokusatsu o tym drugim. Prelekcja poświęcona zostanie w głównej mierze tym ostatnim, jednak omówione zostaną w niej także dzieje przedruków amerykańskich komiksów w Japonii.

14:30

Panel dyskusyjny – jak wejść z mangą (i nie tylko) do Internetu.

Dyskusja o tworzeniu webtoonów, publikacji w internecie i o tym, czego właściwie trzeba, żeby zacząć cyfrowy komiks. Zapraszamy na panel dyskusyjny z twórcami internetowymi, których publikacje możecie znaleźć m.in. na Webkomiksy.pl

BLOK HORROR I POSTAPO

Sala prelekcyjna 2

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, Czytelnia Humanistyczna

11:00

Horror, superbohaterowie czy fantasy? Jaka jest Mroczna Liga Sprawiedliwości? (Bartosz Stuła)

Horror, superbohaterowie czy fantasy? Jaka jest Mroczna Liga Sprawiedliwości? Czy sprawiedliwość może mieć mroczne oblicze? Jak najbardziej, a czasami nawet wręcz przerażające. Wtedy, gdy konwencjonalne środki zawodzą, a Batman z Supermanem wraz z tradycyjną Ligą Sprawiedliwości nie dają rady, do akcji wchodzi drużyna superbohaterów spowitych magią. Justice League Dark pojawiająca się regularnie na kartach komików DC od 2011 roku to niezwykła grupa, której przygody łączą w sobie kombinację gatunków. W swojej prelekcji Bartek Stuła postara się zaprezentować najbardziej ikoniczne momenty członków tej grupy, które poprzez użyty motywy literackie zahaczały gatunkowo o fantasy i horror.

12:00

Bunt przyrody, czyli eko-horror w komiksie (Paweł Kicman)

Bunt przyrody, czyli eko-horror w komiksie Mylnie utożsamia się koniec ludzkości z końcem świata. Jeszcze długo po nas życie na Ziemi będzie rozkwitać. A co gdyby to życie upomniało się o swoje i aktywnie przyspieszyło zagładę ludzkiej rasy? Przyjrzymy się komiksom, które realizują założenia eko-horroru, zastanowimy jak prawdopodobne scenariusze przedstawiają i jak tworzą klimat grozy. Zastanowimy się również nad tym czy natury należy się bać i jaka nauka płynie z mrocznych wizji świata, gdzie Matka Natura przestaje być bierna. Prześledzimy najciekawsze tytuły od komiksów o Potworze z Bagien i Posion Ivy, aż po polskie „Fungae” i „Hotel na skraju lasu”.

13:00

Mała postapokalipsa – Spotkanie z Marcinem Podolcem (prowadzenie Damian Lesicki)

Co by było, gdyby Mad Max był małą dziewczynką? Na to pytanie odpowiada seria „Bajka na końcu świata”. Z kolei jej autor odpowie m. in. na pytania dotyczące kulisów pracy nad komiksowym postapo dla dzieci oraz jego animowaną adaptacją.

14:30

Dracula w komiksie (Piotr Markiewicz)

Drakula to legendarny wampir, którego nikomu przedstawiać nie trzeba. To właśnie on jest postacią najczęściej pojawiającą się w filmach! A jak to jest z komiksami? Okazuje się, że scenarzyści i rysownicy również chętnie sięgają po tego bohatera. Miał własne albumy, a czasem pojawiał się epizodycznie. Widzieliśmy go u boku Batmana, Kapitana Ameryki czy Hellboya. Jesteście ciekawi, gdzie jeszcze można poczytać o najsłynniejszym z krwiopijców? Zapraszam na przegląd po komiksowej historii hrabiego Drakuli!

15:30

Ofiary imperium apokalipsy. Biblijne tropy w komiksie Ptaszyna (Łukasz Łęcki) – prelekcja ONLINE

Apokalipsa na polu popkultury osiągnęła największą popularność spośród ksiąg biblijnych. Twórcy Ptaszyny podejmują obecną w niej kwestię prześladowań za wiarę i zagłady cywilizacyjnej w odniesieniu do chrystianizacji rdzennych narodów terenów dzisiejszej Kanady. Komiks Darcy’ego Van Poelgeesta roztacza wizję ładu i upadku, napełniając ją czytelnie przetworzonymi motywami biblijnymi i oryginalną symboliką. Czy krzyżujące się w nim drogi do ocalenia i zbawienia mogą prowadzić w jednym kierunku?

BLOK SPOTKAŃ AUTORSKICH

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, NOVA. Czytelnia Komiksów i Gazet

11:15

Spotkanie z Demem. Prowadzenie Krzysztof Lichtblau

12:15

Spotkanie z OttoIchem. Prowadzenie Krzysztof Lichtblau

OttoIch to niezależny twórca komiksów, malarz i rzeźbiarz. twórca okultystyczno-groteskowej serii “Dwa Gwoździe”, psychodelicznego komiksu science-fiction „Otwarta Turma” oraz okultystycznej wersji mitów Polskich “827”.

13:15

Spotkanie z Adamem Ruskiem i Jerzym Szyłakiem. Prowadzenie Michał Traczyk

O czym można rozmawiać z dwoma najwybitniejszymi badaczami sztuki komiksowej w Polsce? O tym, jak to kiedyś było z badaniem komiksu, a jak ta kwestia wygląda teraz. O zainteresowaniu naukowym ogarnianiem komiksowych tematów. O kolejnych książkach (już powstałych i właśnie powstających), a może i o tych, które powstać powinny. Krótko mówiąc: skąd przyszliśmy, gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy w zakresie polskich badań komiksoznawczych.

14:15

Komiks dostępny od ręki – innowacyjny pomysł na komiks przeznaczony dla osób niewidomych oraz słabowidzących

Grzegorz J. Nowicki Emilia Skubis. W tym roku postanowili zająć się tematem dostępności w świecie opowieści obrazkowych. Dzięki wsparciu Generatora Dostępności tworzą poradnik przygotowania komiksu dla osób niewidomych i słabowidzących.

STREFA AUTOGRAFÓW

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, Galeria

12:00

Tomasz Niewiadomski

13:00

Dyżur autografowy autorów antologii Rzeźzin:
ZvyrkeTomxyzKamil DukiewiczŁukasz GodlewskiSlaviiikTomasz Kontny i Przemek Jachnik

15:00
WARSZTATY
10:30

Warsztaty z (rysowania) zadawania obrażeń
Prowadzący: Kamil Dukiewiczem i Zvyrke
Miejsce: Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, Pracownia Zbiorów Specjalnych
Czas trwania: 2 h
Liczba uczestników 12

Na warsztaty obowiązują zapisy drogą mailową na adres: komiksywbibliotece@gmail.com

Obijanie mordy? Łamanie kości? Zadawanie paskudnych obrażeń? Może nie nauczymy Cię tego robić, ale spróbujemy nauczyć, jak to narysować. Zvyrke i Kamil Dukiewicz – dwójka twórców komiksowych dorabiających na stażu w rzeźni Rzeźzina zaprasza na warsztaty.  

Warsztaty dla osób od 18 roku życia.  Weźcie coś do rysowania. 

Plan ramowy: 

40 minut – prezentacja Kamila (rysowanie scen walki), pytania i odpowiedzi, część teoretyczna 

20 minut – rysowanie pod okiem Kamila, część praktyczna 

40 minut – prezentacja Zvyrke (rysowanie obrażeń ciała), pytania i odpowiedzi, część teoretyczna 

20 minut – rysowanie pod okiem Zvyrke, część praktyczna 

 

13:00

Warsztaty tworzenia fabuły mangi
Prowadząca: Agata ,,kpt.punk” Sutkowska
Miejsce: Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, Pracownia Zbiorów Specjalnych
Czas trwania: 2 h
Liczba uczestników 12

Na warsztaty obowiązują zapisy drogą mailową na adres: komiksywbibliotece@gmail.com

Co było pierwsze  – bohater czy świat? A może jednak ta nieszczęsna kura? Co zmotywowało ją do przejścia przez ulicę? Jakie niebezpieczeństwa na nią czyhają? Jak narysować o tym komiks na trzydzieści tomów? Na  tych warsztatach nie usłyszycie odpowiedzi na żadne z tych pytań prócz ostatniego (może).

GIEŁDA
10:00-16:00

Miejsce: Biblioteka Uniwersytecka – hol (parter), informatorium (na piętrze)
WYDAWCY:

OMG! Wytwórnia Słowobrazu ; Mandioca ; Timof ; Centrala ; Scream Comics ; Non Stop Comics ; Kotori ; Fundacja Instytut Kultury Popularnej

WYDAWCY NIEZALEŻNI:
AKT ; Dem ; Rafał Szłapa ; Robert Bele Sienicki ; Fanga Zin ; Rzeźzin ; Avafury ; Karolina Plewińska – Szarosen ; Weronika Dobrowolska ; Piotr Czarnecki ; Marta Falkowska ; Martyna Bolanowska ; Webkomiksy (Michalina Mishigo Targosz, 9th_Echo, Akaa) ; Ojciec Rene ; Bartłomiej Sztobryn ; Ottoich ; Błażej Milewski ; Paulina Kalinowska ; Monika Laprus Wierzejska ; Łukasz Ciżmowski ; Marta Tokarz ; Kasia Nie ; Sinistra ; Damian Masłowski ; Paweł Piechnik ; Joanna Wardzyńska ; Anna Kłosowska

SKLEPY Z KOMIKSAMI: 
KIK

STOISKA Z GADŻETAMI:
Anna Jaworska ; Macierzanka – gadżety ; Gadżety – Jasiński ; Milena Młynarska ; Łukasz Wendorff

Pobierz program
kontakt

Kontakt

Organizator

Stoiska

Media

Wykłady dla szkół
i obwoźna czytelnia

Darmowe Komiksy

Gromadzenie i wymiana komiksów

Przemysław Dybała
tel. 61-829-38-48