Transmisje na FB: Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej 2021, oraz: Nova. Czytelnia Komiksów i Gazet – Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu

Uprasza się uczestników festiwalu o zwrócenie uwagi na krótkie spotkania nieuwzględnione w poniższej rozpisce. Spotkania te będą transmitowane zarówno w sobotę, jak i w niedzielę w godzinach trwania imprezy. Naszymi gośćmi będą: Martyna Bolanowska, Łukasz Kuciński, Bozia, Weronika Dobrowolska, Kolektyw Fanga, Zuzia Kaczorek, Sasha Dorp, Michalina Targosz, Radu Muresan, Artur Hejna i Piotr Czarnecki, Ojciec Rene, Dominika Witczak i Marta Wojciechowska, Izabela Pietrzak (NBP), Grażyna Jadwiszczak oraz przyjaciele z magazynu „AKT”.

BLOK KOMIKSU KOBIECEGO
11:00

Agnieszka Czoska, Komiksy dla dziewczyn

Tradycyjny wykład o komiksach tworzonych przez kobiety i dla kobiet, także tych czytelniczek, które dopiero zaczynają czytać ten gatunek. Będzie sporo o fantastyce i komiksie niezależnym, trochę o klasykach, niedużo o superhero.

12:00

Bartek Stuła, Wonder Woman

W tym roku Wonder Woman kończy 80 lat. Jest to z całą pewnością dobra okazja, by prześledzić jakie znaczenie ma ta postać w komiksach. Dla wielkoekranowego uniwersum DC, Diana jest niczym innym jak swoistym symbolem łączącym przygody trykociarzy z mitami i przeszłością. W swojej prelekcji Bartek Stuła z Ostatniej Tawerny postara się przedstawić krótką historię Diany z Temiskiry, a także ukazać najciekawsze komiksy historyczne z jej udziałem, pokazując tym samym, że historie piszą nie tylko zwycięzcy, ale i dzielne bohaterki.

13:00

Spotkanie z Anną Krztoń

14:00

Katarzyna Kamieniarz, Michał Olech, DziewcZINY, czyli niezależne komiksy dziewczyńskie, babskie, kobiece

Subiektywny przegląd zinów tworzonych przez kobiety. Kobiety mówiące o byciu sobą… i wszystkich innych rzeczach. Kotach też.

15:00

Łukasz Łęcki, Silna płeć – o bohaterkach komiksów Alana Moore’a

Wykład ma na celu określenie znaczenia roli kobiecych postaci w kontekście kluczowej problematyki związanej z twórczością A. Moore’a – antyutopii, dekonstrukcji popkulturowego wizerunku superbohatera, metatekstowych powiązań, archetypów i stereotypów kulturowych. Wykorzystany materiał rozpatruje poprzez obecne w nim zróżnicowane ujęcie kwestii kobiecej emancypacji (krytyka zmaskulinizowanego i zmilitaryzowanego społeczeństwa, rodzinnych dysfunkcji) oraz seksualności (erotyczne samoświadomość i tabu). Wykazuje sposoby, poprzez które Moore wyposaża postaci kobiece w emocjonalną i psychologiczną siłę, będącą skuteczną przeciwwagą dla schematyzmu przypisanych im ról. Podkreśla też momenty, w jakich z scenarzysta z przekonaniem odwołuje się do mitu pramatki czy przywraca kobietom prometejskie, kulturotwórcze zdolności.

BLOK SUPERHERO
11:30

Wojciech Nelec, Małgorzata Chudziak, 10-lecie New 52 – wrażenia i odczucia po latach

Rok 2011 był rokiem wielkich zmian dla DC Comics. Głośne wydarzenie „Flashpoint” bombardowało czytelników standardowymi ogłoszeniami o tym, że nic już nie będzie takie same. Gdy nadeszła chwila prawdy… rzeczywiście nic już nie było takie same. Dosłownie i w przenośni. Przeżyjmy to jeszcze raz i wspólnie powspominajmy kontrowersyjną inicjatywę DC Comics, która 10 lat miała ogromny wpływ na wizerunki wszystkich swoich postaci i nie tylko.

14:30

Julian Jeliński, Gdyby Kapitan Ameryka został prezydentem Stanów Zjednoczonych

Steve Rogers obchodzi w tym roku osiemdziesiąte urodziny. Z tej okazji opowiem Wam, jak wyglądają losy świata, gdy Kapitan pojawia się w nieoczekiwanych okolicznościach. Sprawdzimy jak walczył w Wojnie Secesyjnej, jak prowadził armię superbohaterów przeciwko nazistom w czasie II Wojny Światowej, a potem założył Avengers. Przekonamy się, co się stanie, gdy Punisher otrzyma tytuł Kapitana Ameryki i jak to na niego wpłynie. Ale przede wszystkim wyruszymy w świat polityki wystawiając Steve’a w wyborach i trzymając za niego kciuki, by został prezydentem.

16:30

Krzysztof Tymczyński, Krzysztof Pielaszek, Czwarty Świat i nie tylko – dorobek Jacka  Kirby’ego w DC Comics

Jack Kirby po odejściu z Marvela trafił na cztery lata pod strzechy jego największego konkurenta – DC Comics. Co tam stworzył i jak po dekadach wygląda dziedzictwo Króla?

BLOK SPOTKAŃ AUTORSKICH
12:30

Spotkanie z Ruiem Pimentelem – rozmawiają Grażyna Jadwiszczak, Zuza Szpura i Jakub Jankowski

Rozmowę z autorem komiksu Fado. Nocne historie, kryminału w rytmie fado (który właśnie ukazał się na polskim rynku), przeprowadzili jego tłumacze. Chcecie wiedzieć, kto zabił? I kogo? Na pewno chcecie!

13:20 

Adrian Barbu – otwarcie wystawy ilustrowanych idiomów polskich i rumuńskich Cualte cuvinte… / Innymi słowy…

Celem wystawy jest prezentacja idiomów w językach polskim i rumuńskim, zestawionych w pary ukazujące różnice w konstruowaniu wyrażeń, a tym samym istniejących różnic w postrzeganiu świata. Przykłady zostały zilustrowane przez rumuńskiego artystę Adriana Barbu.

13:30

Spotkanie z Hubertem Ronkiem – prowadzenie Michał Traczyk

15:30

Spotkanie z Pawłem Gąsowskim – prowadzenie Jakub Jankowski

Pretekstem do rozmowy jest książka Komiks i mit autorstwa Pawła Gąsowskiego, która ukazała się na początku tego roku.

 

16:00

Spotkanie z Adamem Ruskiem – prowadzenie Michał Traczyk

Rozmowa będzie poświęcona zainteresowaniom badawczym najważniejszego historyka komiksu w Polsce, a także jego licznym publikacjom, m.in. książkom W królestwie Tytusa de Zoo. Cykliczne historyjki obrazkowe w Polsce w latach 1956-1967 oraz Komiks polski. Od Łapigrosza do Funky Kovala. Historia komiksu polskiego do roku 1989, które mają ukazać się jeszcze w tym roku.

WARSZTATY
10:30

Warsztaty dla dzieci prowadzone przez Huberta Ronka (obowiązują zapisy)

13:00

Krótka forma komiksowa – warsztaty dla młodzieży i dorosłych prowadzone przez Edytę Bystroń (obowiązują zapisy)

GALA
19:00

W trakcie Gali zostaną ogłoszone nominacje do Orient Menów 2020 oraz zwycięzca w głosowaniu na Najlepszy Zin PFSK 2020.

Pobierz program
kontakt

Kontakt

Organizator

Stoiska

Media

Wykłady dla szkół
i obwoźna czytelnia

Darmowe Komiksy

Gromadzenie i wymiana komiksów

Przemysław Dybała
tel. 61-829-38-48