24 X

Wstęp na wszystkie wydarzenia Festiwalu jest darmowy

11.00 Na progu dorosłości - nastolatki w komiksach. Joanna Roszak
11.00 Na progu dorosłości - nastolatki w komiksach. Joanna Roszak

Bycie nastolatką to trudne zadanie. Z jednej strony nie jesteś już dzieckiem i dorośli wymagają od ciebie coraz więcej, z drugiej – nie zawsze traktują cię poważnie. Zdarzenia, które w wieku nastoletnim urastają do katastrofy porównywalnej tylko z końcem świata, z perspektywy starszych są drobnymi, zabawnymi potknięciami. Jak więc przedstawiane są nastolatki w komiksach? Czy dorośli autorzy są w stanie wiernie oddać wzloty i upadki młodych bohaterów? Sprawdźmy to na przykładach!

Joanna Roszak.
Ukończyła studia na Uniwerytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku prawo, jednak tak naprawdę jest zwykłym nerdem. Od wielu lat należy do Poznańskiego Klubu Fantastyki „Druga Era”. Prowadziła liczne punkty programu o tematyce komiksowej na Festiwalu Fantastyki PYRKON i Dniu Darmowego Komiksu, pomagała również organizować oba wydarzenia.

12.00. Lenka Šimečková spotkanie autorskie prow. Agnieszka Czoska.
12.00. Lenka Šimečková spotkanie autorskie prow. Agnieszka Czoska.
Bio:
(*1991) Lenka Šimečková is an illustrator and comics artist from Czech Republic, with love for macabre and dreamy atmosphere, cats and green tea. She studied at Ladislav Sutnar Faculty of Design and Art in Pilsen, and now works freelance, drawing comics, book and tabletop games illustrations.
13.00 "Usagi Yojimbo" – królik-samuraj na papierze i na ekranach
13.00 "Usagi Yojimbo" – królik-samuraj na papierze i na ekranach Damian Lesicki - Ostatnia Tawerna i Ryjówka Blog Wszechkulturowy

„Usagi Yojimbo” to seria, która należy światowej czołówki opowieści obrazkowych. Chociaż kolejne przygody Miyamoto Usagiego ukazują się nieprzerwanie od 35 lat, jeszcze nie doczekały się ekranizacji z prawdziwego zdarzenia. Mimo to długouchy ronin posiada zadziwiająco wiele animowanych inkarnacji.

Damian „Nox” Lesicki – absolwent kulturoznawstwa oraz dziennikarstwa, redaktor portalu Ostatnia Tawerna, współprowadzący fanpage Ryjówka – Blog Wszechkulturowy, miłośnik komiksów, filmów, animacji oraz dziobaków.

14.00 Dlaczego nie chcemy już robić prelekcji o Batmanie? Małgorzata Chudziak i Wojciech Nelec
14.00 Dlaczego nie chcemy już robić prelekcji o Batmanie? Małgorzata Chudziak i Wojciech Nelec

Mroczny Rycerz upada. Mroczny Rycerz powstaje. Robin umiera. Robin wraca do życia. Wszystko nie będzie takie same. Wszystko jest takie same. Batman już od 80. lat utrzymuje się na podium najpopularniejszych superbohaterów komiksowych, choć przez tak długi czas, w parze z sukcesami szły także i porażki. Co jednak, gdy do tego świata wchodzi… nuda?

Dyskusja na temat obecnego stanu postaci Batmana oraz tego, czy przypadkiem nie staje się Boringmanem.

15.00 Koniec z Avengers! I co teraz? Najciekawsze historie czekające na adaptację. Julian Jeliński
15.00 Koniec z Avengers! I co teraz? Najciekawsze historie czekające na adaptację. Julian Jeliński

Za nami „Infinity Saga”, składająca się z ponad 20 filmów. Przed nami kolejna faza MCU, pewnie już zaplanowana do ostatniej sceny. ALE! Może są inne historie warte uwagi? Poszukajmy dróg, którymi powinno udać się MCU. Odnajdźmy historie warte ekranizacji, opowieści domagające się przeniesienia na wielki ekran. Pogdybajmy i pomarzmy razem co jeszcze trafi na nasze ekrany, a jaka historia za nic nie powinna być ekranizowana.

Julian Jeliński (Brody z kosmosu). Chodzi po domach i zachęca ludzi do pokochania Black Panthera. Uwielbia poszukiwać ideologii w popkulturze prawie tak bardzo jak Slavoj Żiżek. Znajdziecie go tu: https://www.youtube.com/c/brodyzkosmosu

16.00 Nowe Kacze Opowieści a komiksy Carla Barksa i Dona Rosy. Bartosz Stuła
16.00 Nowe Kacze Opowieści a komiksy Carla Barksa i Dona Rosy. Bartosz Stuła

Reboot Kaczych Opowieści z 2017 roku na nowo poruszył serca wielu kaczych fanów na całym świecie. Nowe dzieło Disneya to także okazja do tropienia poszlak komiksowych, jakich nie brakuje w serialu o Sknerusie, Donaldzie i ich kaczej rodzince. W zwięzły sposób kaczkofan Bartek postara się zaprezentować jak twórcy animacji, garściami czerpią z komiksowej spuścizny Carla Barksa i jego największego ucznia Dona Rosy.

Bartosz Stuła
Historyk zajmujący się dziejami kultury Półwyspu Iberyjskiego, Ameryki Łacińskiej oraz Stanów Zjednoczonych. Ponadto miłośnik i badacz popkultury – zwłaszcza komiksów i ich struktury ( głównie tematyka superheroes, a także komiks iberyjski) oraz gier wideo. Dla relaksu podziwia kuzynkę komiksu – animację amerykańską i jej klasycznych bohaterów. Redaktor portalu Ostatnia Tawerna i kaczkofan od lat 90.

Pobierz program
kontakt

Kontakt

Organizator

Stoiska

Media

Wykłady dla szkół
i obwoźna czytelnia

Darmowe Komiksy

Gromadzenie i wymiana komiksów

Przemysław Dybała
tel. 61-829-38-48

Wolontariusze