BLOK RZEŹZINOWY

Sala prelekcyjna 1

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, sala 82

11:15

Kto się boi Rzeźnika? Spotkanie z ekipą Rzeźzin 3 – prowadzenie Agnieszka Czoska

Po wielu miesiącach piwniczenia, ekipa, stojąca za horrorowym tworem Rzeźzin, została wypuszczona na wolność, by głosić ewangelię o swym najnowszym dziele. Kamil Dukiewicz, Przemek Jachnik, Tomasz Kontny, Slaviiik, Tomxyz, Zvyrke i tegoroczny gość – Rafał Szłapa – będą spowiadać się z grzechów.

12:15

Rzeźnik przesłuchuje. Konkurs wiedzy o Rzeźzinieprowadzenie Marta Kostecka

Mówisz, że wiesz dużo o Rzeźzinie? Nie chwal się tym głośno. Bo Rzeźnik zabierze cię w najgłębsze zakamarki Jelitkowa. I będzie przesłuchiwał, dopóki się nie sprujesz. Im więcej wiesz, tym mniej jesteś bezpieczny. Dla zwycięzców przewidziane nagrody – można wygrać życie.

13:15

Dookoła Rzeźzina. Fanty, gadżety, akcesoriaprowadzenie Marta Kostecka

Przemek Jachnik i Tomxyz opowiedzą jak powstawały najciekawsze rzeźzinowe projekty, w tym ścieżka dźwiękowa, gra planszowa, mydło oraz… wiele, wiele innych.

14:15

Strachy na lachy. Krótkie warsztaty scenariuszowe – prowadzenie Tomasz Kontny

Schodzimy do piwnic, badamy tartaki i opuszczone rzeźnie. Przyglądamy się potworom z bliska, aby zrozumieć ich motywacje. Sięgamy do swoich lęków i opowiadamy o nich historie.

15:15

Rzeźzin? Wspieram.to! – prowadzenie Agnieszka Czoska

Jak zrobić udaną kampanię crowdfundingową? Jak dobrze i mądrze wspierać twórców? Na te pytania postarają się odpowiedzieć Rafał Szłapa, Tomxyz oraz gość specjalny Dominika Zabrocka z platformy Wspieram.To.

16:15

Rzeźzin 3 od kuchni – prowadzenie Slaviiik & Kamil Dukiewicz

Dwóch rysowników pracujących przy Rzeźzinie od samego początku – Slaviiik i Kamil Dukiewicz – prezentują kulisy powstania najnowszej odsłony horrorowej serii. Artyści uchylą rąbka tajemnicy, dotyczącego ich procesu twórczego. Jak wygląda przenoszenie chorych scenariuszy na komiksowe kadry? Jakie narzędzia i techniki narracyjne stosują? Jak wygladają poszczególne etapy powstawania plansz wypełnionych groteskowymi scenami przemocy? Czy po tym wszystkim są jeszcze w stanie spojrzeć na siebie w lustrze? Przyjdźcie na panel, by poznać odpowiedzi!

17.15

Bitwa rysunkowa na śmieć i rzycieprowadzenie Zvyrke & Kamil Dukiewicz

Zvyrke i Kamil Dukiewicz zapraszają do udziału w brutalnej walce. Wszystkie chwyty – szczególnie chwyt za markera – dozwolone. Czy będziecie w stanie przelać na papier ohydne pomysły podsuwane przez prowadzących?

BLOK SUPERHERO

Sala prelekcyjna 2

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, Czytelnia Humanistyczna

11:00

Kiedy Kapitan Ameryka demaskuje prezydenta – czyli o przenikaniu wysokiej polityki USA i Hispanoameryki z kulturą superbohaterów (Bartosz Stuła)

Superbohaterowie i ich historie to pewna forma uwspółcześnionej mitologii, która pozwala dopowiedzieć wybrane kwestie, stworzyć komentarz na zastaną rzeczywistości. Z całą pewnością Kapitan Ameryka kojarzy nam się jako ucieleśnienie idei, obaw czy pragnień narodu amerykańskiego, jednak politykę Waszyngtonu odnajdziemy też na kartach komiksów innych bohaterów, zarówno tych bardziej znanych, jak i mniej. Podobnie jest z Hispanoameryką. Celem prelekcji będzie przybliżenie kilku wątków historii USA, Hispanoameryki i ich wspólnych relacji, które znajdują się w superbohaterskim komiksie, a także zaprezentowanie jak politycznie zróżnicowane jest towarzystwo trykociarzy.

12:00

Mutanci czyli mniejszości: Jak kształtowała się „mniejszościowa metafora” w komiksach o X-Men (Dawid Głownia)

Seria komiksowa „X-Men” i jej tytuły poboczne są od lat 80. XX wieku dość powszechnie postrzegane w kategoriach popkulturowej przypowieści o nietolerancji i potrzebie walki o prawa grup mniejszościowych. Od 1975 roku członkowie kolejnych inkarnacji drużyny X-Men wywodzą się z różnorodnych grup etnicznych, narodowych i religijnych, a w ich przygodach regularnie powraca wątek nietolerancji, zarówno względem fikcjonalnych „mutantów”, jak i rzeczywistych grup mniejszościowych. Podczas prelekcji omówione zostanie rozumienie i zakres „mniejszościowej metafory” komiksów o mutantach Marvela oraz stopniowe kształtowanie się tego aspektu X-Franczyzy, ze szczególnym uwzględnieniem jej początków.

13:00

To ptak? To samolot? Nie! To wielki zmutowany jaszczur! (Jacek „Jako” Murawski)

Dawno, dawno temu wielkie potwory uratowały Marvela przed upadkiem. Od tego czasu Kaiju są stałym gościem w amerykańskich komiksach. Na prelekcji opowiem Wam o najciekawszych gigantycznych stworach z Marvela i DC oraz o ich potyczkach z superbohaterami. Zaprezentowana zostanie galeria oryginalnych monstrów, ale nie zabraknie też Godzilli (walczącego ze szczurami), King Konga (z pierścieniem Zielonej Latarnii) i Power Rangers (z Batmanem w pterodaktylowym Dinozordzie). Skreeeonk!

14:00

Ryjówka-Man. Konkurs wiedzy wszechkomiksowej (prowadzenie: Damian Lesicki i Jacek „Jako” Murawski)

Z wielkim funpagiem wiąże się wielka odpowiedzialność, dlatego najkomiksowszy z komiksowych konkursów po raz kolejny wraca na PFSK. Wiesz, czy najpierw czyta się dymki, czy ogląda obrazki i jaka jest różnica między mangą a mango? W takim razie wpadnij i sprawdź swoją wiedzę! Zapytamy o mainstream i niezal, fantastykę i okruchy życia, superhero i komiksy dla dorosłych z Azji, Ameryki, Europy, a nawet Polski! Na zwycięskie osoby czeka wuchta komiksowych nagród!

15:00

Superbohaterze, podaj łapę! – przegląd najciekawszych animalistycznych superbohaterów. Przegląd animalistycznych superbohaterów ze świata komiksów (Piotr Markiewicz)

W komiksach nie brakuje zwierzęcych superbohaterów. Krypto, Wojownicze Zółwie Ninja czy kaczor Howard to tylko kilka z wielu przykładów. Kto był jednak pierwszy? Kto najsilniejszy? Jakie szalone pomysły mieli ich twórcy? Jaki były najdziwniejsze crossovery? O tym wszystkim dowiecie się w czasie trwania prelekcji!

16:00

Fantastyczne kobiety vs realne problemy. Jak latynoskie heroski walczą z maczyzmem? (Magdalena Kowal)

W ostatnich latach Latynosi szturmem podbijają mainstream, w tym komiksowy, skłaniając do rozważań nad znaczeniem reprezentacji i różnorodności. Fascynują czytelników bogactwem swojej kultury, choć nie każdy z jej elementów jest powodem do dumy. Każda latynoamerykańska superbohaterka poza walką z nadnaturalnymi złoczyńcami mierzy się z cichym arcywrogiem – maczyzmem. Podczas prelekcji zaprezentuję szereg barwnych herosek takich jak America Chavez, Araña, Eco czy Firebird, które poprzez swoje historie i wyzwania przedstawiane na stronach komiksów stają się symbolem siły, determinacji oraz odwagi kobiet latynoskiego pochodzenia w walce o równość płci.

17:00

Nie taka wiedźma super straszna jaką ją narysują – O czarownicach w komiksach (Joanna Kretkowska)

 

 

BLOK SPOTKAŃ AUTORSKICH

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, NOVA. Czytelnia Komiksów i Gazet

11:15

Spotkanie z Jerzym Szyłakiem

12:15

Spotkanie autorskie z Robertem Bele Sienickim

13:15

Spotkanie z Michałem Błażejczykiem

14:15

Spotkanie autorskie z Luko Czakowskim

15:15

Spotkanie autorskie z Łukaszem Godlewskim

16:15

Spotkanie autorskie z Bartoszem Minkiewiczem

17:15
STREFA AUTOGRAFÓW

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, Galeria

12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00

Bartosz Minkiewicz

WARSZTATY
12:00
14.00
GALA

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, NOVA. Czytelnia Komiksów i Gazet

19:00

W trakcie Gali zostaną ogłoszone nominacje do Orient Menów 2024 oraz zwycięzca w głosowaniu na Najlepszy Zin PFSK 2023.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, wstęp na Galę wyłącznie za okazaniem festiwalowych identyfikatorów.

 

Po Gali zapraszamy na After Party, … Wstęp wolny dla wszystkich.

GIEŁDA
10:00-18:00

Miejsce: Biblioteka Uniwersytecka – hol (parter), Czytelnia Prawnicza (parter), informatorium (na piętrze)
WYDAWCY:

Avafury ; Bartłomiej Sztobryn/K2 ; Centrala ; Instytut Kultury Popularnej ; Kotori ; Kultura Gniewu ; Mandioca ; OMG! Wytwórnia Słowobrazu ; Paweł Piechnik ; Rafał Szłapa – Blik Studio ; Scream Comics ; Timof ; Ultimate Comics ; Zin Zin Press ;

WYDAWCY NIEZALEŻNI:

Alicja Wilkowska ; Andrzej Graniak ; Anna Kłosowska ; Anna Krztoń ; Bozia ; Damian Masłowski ; Dd Lii ; Edmund Krajewski ; Falauke ; Fanga zin ; Fey Feyyke ; Joanna Wardzyńska ;  Julia Pecio ; Karol Porzycki ; Kasia Niemczyk ; Katarzyna „Shaundi” Gorzkowska ; Kazimierz Cichoń ; Khaldam Craft ; Kinga Owczarek ; AKT (Krzysztof Churski) ; Kuba Babczyński & Tomasz Kontny ; Lobo Taker PL ; Luiza Malinowska ; Łukasz Ciżmowski ; Mar Bogdanis ; Morgot Ćma ; Marta Falkowska ; Marta Milewska ; Marta Tokarz ; Martyna Bolanowska ; Michalina „Mishigo” Targosz ; Nexivi ; Ojciec Rene ; OttoIch ; Papatu Studio ; Paulina Kalinowska ; Piotr Biczyński (Bichuck) ; Poliki Pełne Komiksów ; Robert „Bele” Sienicki ; Rzeźzin (Zvyrke TomXYZ) ; Sławomir Zajączkowski ; Tomasz Tomaszewski ; Weronika Dobrowolska ; Wiktoria Kelm

SKLEPY Z KOMIKSAMI:
KIK

STOISKA Z GADŻETAMI:

Aka Fotografia ; Anna Jaworska ; Bogna Iwanik ; Fei gem ; Karina i Lucjan ; Łukasz Wendorff ; Macieżanka – gadżety ; Rękodzieła – Justyna Mrowińska

Pobierz program
kontakt

Kontakt

Organizator

Stoiska

Media

Wykłady dla szkół
i obwoźna czytelnia

Darmowe Komiksy

Gromadzenie i wymiana komiksów

Przemysław Dybała
tel. 61-829-38-48