Transmisje na FB: Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej 2021, oraz: Nova. Czytelnia Komiksów i Gazet – Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu

Uprasza się uczestników festiwalu o zwrócenie uwagi na krótkie spotkania nieuwzględnione w poniższej rozpisce. Spotkania te będą transmitowane zarówno w sobotę, jak i w niedzielę w godzinach trwania imprezy. Naszymi gośćmi będą: Martyna Bolanowska, Łukasz Kuciński, Bozia, Weronika Dobrowolska, Kolektyw Fanga, Zuzia Kaczorek, Sasha Dorp, Michalina Targosz, Radu Muresan, Artur Hejna i Piotr Czarnecki, Ojciec Rene, Dominika Witczak i Marta Wojciechowska, Izabela Pietrzak (NBP), Grażyna Jadwiszczak oraz przyjaciele z magazynu „AKT”.

BLOK MANGI
11:30

Łukasz Kaczmarek, „Shounen Jump” – japoński „Komiks Gigant” w cyfrowej przyszłości

Zarówno my, jak i nawet nasi sceptyczni wobec komiksów znajomi dobrze pamiętamy przygody Kaczora Donalda i jego ferajny wydawane w Polsce w formie czasopisma, ale i tomików serii Gigant. Fenomenem o podobnej powszechności, a jeszcze większej skali jest japoński „Weekly Shounen Jump” – tygodnik, na którego łamach zrodzone zostały hity takie jak Dragon Ball, Death Note, Naruto czy One Piece. Krajobraz mainstreamu japońskiego komiksu w ujęciu finansowym i popkulturowym, a także obserwacja trendów ostatnich lat świadczących o nieuchronnych zmianach, które nas czekają w świecie japońskiej mangi.

13:30

Anna Małecka, Początki i ewolucja komiksów w Azji

Pochodząca z Japonii manga jest już dobrze znana w kręgach kultury europejskiej i maerykańskiej, ale jej początki (i rola Disneya dla nich) nie aż tak bardzo. Na spotkaniu przyjrzymy się się temu oraz zmianom, jakie przez dziesiątki lat zachodziły w komiksach. Sprawdzimy też, co działo się w Korei Południowej oraz jak Internet zmienił dzisiejszy rynek komiksowy.

15.30

Dagmara Niemiec, Starsze mangi a sprawa polska – „spóźnione” tytuły na polskim rynku komiksu japońskiego

„Stary, ale jary”, zwykliśmy mawiać. Zdaje się, że nie zawsze to określenie sprawdza się w kwestii komiksów japońskich – w porównaniu do Zachodu na polskim rynku mangi pojawiało się i pojawia stosunkowo niewiele pozycji starszych niż 10 lat. Zastanówmy się, jakie mogą być przyczyny tego zjawiska. Rozważania będą oparte o moje własne obserwacje, jak również o wyniki ankiety przeprowadzonej wśród grupy chętnych.

KOMIKSOWE VARIA
11:00

Bartłomiej Sztobryn, Jak powstawały „Dzikuski”

12:00

Jacek Gajowniczek, Natalia Fila Zabrzeska i Radosław Koch (Hype Train), Komiksowe pierwowzory seriali Marvela na Disney+

Na kolejne lata zapowiedziano wiele produkcji serialowych Marvela. Wiele z nich mocno nawiązuje do serii komiksowych, często także znanych w Polsce. Podczas naszej prelekcji opowiemy o komiksach, którymi są inspirowane seriale Disney+.

15:00

Krystian Śmietański, Tomasz Kozłowski, Jak to kot z rabinem tajemnice wiary rozważali. Motywy religii i wiary w twórczości Joanna Sfara

Religia i tradycja są ważnymi elementami w twórczości Joanna Sfara. Porozmawiamy m.in. na temat tego, jak twórca ten wykorzystuje wspomniane motywy do komentowania współczesnego świata.

BLOK SPOTKAŃ AUTORSKICH
12:30

O Polskiej Akademii Sztuki Komiksu. Spotkanie z Pawłem Timofiejukiem i Michałem Traczykiem – prowadzenie Marcin Łuczak

13:00

Spotkanie z Davidem Camposem – prowadzenie Jakub Jankowski

Spotkanie  z autorem Kassumai, komiksu-reportażu-wspomnienia z wolontariatu w Gwinei Bissau. Jeśli zadaliście sobie właśnie jedno z trzech pytań: 1) „Gwinei co?”, 2) „Gwinea Bissau? A gdzie to jest?”, 3) „Kassumai? A co to znaczy?” – lub znacie komiks Davida, a jego jeszcze nie, to wpadnijcie na rozmowę.

14:00

Spotkanie z Łukaszem Godlewskim – prowadzenie Katarzyna Kamieniarz i Marcin Łuczak

Piętno przodków, pradawni obcy, plugawe bóstwa, sztuka i… szaleństwo. Najnowszy komiks Łukasza Godlewskiego Malarz to próba zmierzenia się ze stworzeniem klasycznej powieści grozy w klimatach Lovecrafta. Już wkrótce wystartuje kampania crowdfundingowa na platformie Kickstarter, aby ufundować publikację tego tytułu. Tymczasem o kulisach powstania komiksu oraz pracy przy nim opowie sam autor.

14:30

Spotkanie z Andersem N. Kvammenem (autorem) i Joanną Barbarą Bernat (tłumaczką) nt. premiery norweskiego komiksu Gimnazjum

15:30

Spotkanie poświęcone nowym „Zeszytom Komiksowym” – Bartłomiej Rabij, Jakub Jankowski, Michał Traczyk

WYSTAWY
20-25.04 – Galeria Centrala

Bezból i przyjaciele – wystawa obrazów Filipa Myszkowskiego

23.04-07.05 – Barak Kultury

A na koniec wszystko spłonie… – Edyta Bystroń w Poznaniu

24.04- – online

Cualte cuvinte… / Innymi słowy… – ilustrowane idiomy polskie i rumuńskie

24.04- – Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu

Półwysep w kadrach – Portugalia

24.04- – Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu

Minimalistyczna wystawa polskiego komiksu minimalistycznego. Mazur – Dębski – Świdziński

Pobierz program
kontakt

Kontakt

Organizator

Stoiska

Media

Wykłady dla szkół
i obwoźna czytelnia

Darmowe Komiksy

Gromadzenie i wymiana komiksów

Przemysław Dybała
tel. 61-829-38-48