BLOK MANGI

Sala prelekcyjna 1

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, sala 82

10:30

Tworzenie webtoona: jak zacząć? Praktyczny poradnik dla początkujących – (Luiza Malinowska)

Podczas spotkania przedstawię garść najważniejszych informacji na temat tworzenia webtoona: poczynając od strony sprzętu i oprogramowania, tworzenia fabuły, poprzez wybór stylu rysunkowego, aż do sposobów promocji na sieci. Podzielę się wszysystkimi znalezionymi przez lata wskazówkami przyspieszającymi pracę nad własnym komiksem on-line.  

11:30

Mangaka Miyazaki – (Damian „Nox” Lesicki)

Twórca „Mojego sąsiada Totoro” od najmłodszych lat chciał tworzyć… mangi. Z tego powodu w wolnym czasie (głównie na kolejnych emeryturach) poświęcał się rysowaniu komiksów, które często miały wpływ na jego twórczość filmową. Najsłynniejszy z nich, „Nausicaä z Doliny Wiatru” powstawał aż 12 lat, ale była też masa krótszych i mniej znanych. Zapraszam na prelekcję o mangach (i książkach obrazkowych) Hayao Miyazakiego. 

12:30

„Beastars” – zwierzęta i ich ludzkie dramaty w mandze Paru Itagaki – (Vanitachi)

W świecie antropologicznych zwierząt mięsożercy i roślinożercy starają się zbudować wielogatunkowe, pokojowo funkcjonujące społeczeństwo. Co manga Paru Itagaki mówi o paradoksach współczesnego świata? Na ile wykorzystanie zwierzęcych bohaterów jest metaforą, a na ile elementem fabuły? Jak daleko może posunąć się fantastyka zoologiczna i czy wolno zjadać Chińczyków? Na tego typu frapujące pytania spróbuje odpowiedzieć wielbicielka japońskiej sztuki komiksowej i wszystkiego, co futrzaste. 

13:30

Horror w mandze – bawi, tumani, przestrasza (Agata ,,kpt.punk” Sutkowska)

Jak w tytule – przyjrzymy się mangowym seriom z dreszczykiem – tym zabawnym, tym, które grają z czytelnikiem w grę na klimat i tym, które przestraszają (albo przynajmniej miały w założeniu to robić). 

14:30

W krainie czarów CLAMPa (Krzysztof Pielaszek)

Oglądaliście w dzieciństwie „Wojowniczki z Krainy Marzeń”? Może ekscytowaliście się kiedy na swoje XX-lecie Waneko zapowiedziało „Card Captor Sakurę”? Albo wyczekujecie na informację co J.P. Fantastica wyda jeszcze w Kolekcji CLAMPa? A może w ogóle nazwa tej grupy nic wam nie mówi? Podczas PFSK 2024 będziecie mieli niesamowitą okazję dowiedzieć się jak twórczynie doujinshi (fanowskich mang) z „JoJo’s Bizzare Adventure” stały się jednym z najbardziej wpływowych kwartetów w historii mangi i anime. O tym jak zaczęły tworzyć mangę z gatunku isekai za nim to było modne. Czy o ich aktualnym renesansie na polskim rynku wydawniczym. Wpadnijcie posłuchać o naprawdę niebanalnej twórczości grupy CLAMP!

KOMIKSY NA POCIESZENIE, QUEEROWE I CZASEM TROCHĘ DZIWNE...

Sala prelekcyjna 2

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, Czytelnia Humanistyczna

10:30

Przynajmniej 12 godzin wspólnego rysowania (prowadzenie Agnieszka Czoska)

Porozmawiamy o Poznańsko-Tel Awiwskim projekcie zainaugurowanym podczas 24-godzinnego Rysowania w Czytelni Nova oraz o zinach, które dzięki niemu powstały.

12:00

Queerowanie yuri (Sylwia Kaźmierczak)

Patrząc na mangi yuri można odnieść wrażenie, że ich autorki i autorzy bardzo wzięli sobie do serca genezę gatunku, zasypując nas coraz to nowszymi historiami o szkolnych zauroczeniach. Tymczasem japoński rynek ma do zaoferowania o wiele więcej, np. opowieści od dekad dekonstruujące konwencję i korzystające z teorii queer.

13:00

O dwóch łysych co mieli licencje na rozmieszanie Hiszpanii w kryzysie (Bartosz Stuła)

Mortadelo y Filemón to dwojka agentów z komiksów hiszpańskich, autorstwa Francisco Ibáñeza. W Polsce mało znani, za granicą bardziej docenieni w swoje karykatulności. Filemón, choleryk, mający zaledwie dwa włosy i pełniący rolę szefa, oraz Mortadelo, wysoki, łysy mężczyzna, pozbawiony zdrowego rozsądku i umiejętności przebrania się za cokolwiek, czego żąda od niego Filemon. W 1969 roku dołączyli do T.I.A., katastrofalnej tajnej agencji, która pozwala im parodiować historie szpiegowskie. Łącząc w sobie swoistą uniwersalność, pozytywny wpływ na czytelnika, a przede wszystkim absurdalny humor, stali się nieodzewnym wsparcie mieszkańców Hiszpanii w trudnych okresach drugiej połowy XX wieku, co zostanie pokrótce przedstawione w prelekcji.

14:00
Mutant and Proud – queercoding marvelowych mutantów i przechodzenie postaci LGBT+ do mainstreamu (Joanna „Koona” Roszak)

 

Mutanci w uniwersum Marvela praktycznie od zawsze byli metaforą walki o prawa mniejszości i równouprawnienia, przenosząc do fantastycznego świata superbohaterów nie tylko wątki rasizmu, ale też klasizmu czy homofobii. I to o wychodzeniu mutantów z szafy będziemy dzisiaj rozmawiać. Co przez lata ewolucji, napędzanej przez licznych scenarzystów i rysowników, przeszło z poziomu podtekstu do w pełni świadomych cech poszczególnych X-Menów i całej mutanckiej społeczności?
BLOK SPOTKAŃ AUTORSKICH

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, NOVA. Czytelnia Komiksów i Gazet

11:15

Spotkanie autorskie z Falauke – prowadzenie Marta Kostecka

12:15

Spotkanie autorskie z Danielem Gizickim, Grzegorzem Pawlakiem, Łukaszem Rydzewskim – autorami serii Postapo – prowadzenie Marcin Łuczak

13:15

Spotkanie z Robertem Służałym – współautorem serii Paneuropa – prowadzenie Piotr Markiewicz

14:15

Spotkanie autorskie z Anną Krztoń – prowadzenie Artur Hejna

STREFA AUTOGRAFÓW

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, Galeria

Obowiązuje zasada jeden rysunek u jednego autora, jeśli chcecie mieć wryski w kilku tomach, to wróćcie na koniec kolejki.

11:00

Piotr Nowacki

Robert Służały

Anna Krztoń

12:00

Rzeźzin (Kamil Dukiewicz, Przemek Jachnik, Tomasz Kontny, Slaviiik, Rafał Szłapa, Tomxyz, Zvyrke)

13:00

Tomasz Niewiadomski

Grzegorz Pawlak

 

WARSZTATY
11:00

Komiksowe warsztaty scenariuszowe: Czy opowieści grozy mogą wzruszać?
Miejsce: Biblioteka Uniwersytecka ul. Ratajczaka 38/40

Na warsztatach przyjrzymy się różnorodnym gatunkom fabularnym: horror, fantasy, SF, dramat, komedia itd. Przećwiczymy konstruowanie opowieści w zgodzie z gatunkowymi wymogami: tworzenie bohatera i uniwersum, budowanie sceny dramatycznej na planszach komiksowych, dobieranie rekwizytów, kostiumów, scenografii. Dowiemy się, jakie są definicje gatunków, jak można „przełamywać” różne gatunki, uwspółcześniać je, modyfikować, łączyć ze sobą itd. Pozyskaną wiedzę teoretyczną przećwiczymy w kilku zadaniach praktycznych.
Warsztaty skierowane są do wszystkich począwszy od 15 roku życia bez limitu górnego. Warsztaty przewidziane są dla 12 uczestniczek/uczestników – istnieje jednak możliwość powiększenia warsztatowej grupy. Na warsztaty – poza czymś do pisania – nie trzeba nic przynosić, wszystkie materiały będą dostępne na miejscu.
Prosimy zgłaszać się na warsztaty drogą mailową, na adres: komiksywbibliotece@gmail.com
wpisując w tytule wiadomości „warsztaty scenariuszowe”
W treści wiadomości prosimy wpisać również imię i nazwisko uczestnika/uczestniczki warsztatów

Link do wydarzenia na facebooku oraz zapisów

 

13:00

Warsztaty artystyczne: Tworzenie komiksów w kolorze i budowanie palet kolorów.
Miejsce: Biblioteka Uniwersytecka ul. Ratajczaka 38/40

Uczestnicy poznają podstawy tworzenia palet kolorów na podstawie kontrastów i aranżowania kadrów komiksowych pod względem kolorystycznym. Poprzez praktyczne ćwiczenia oraz krótki wykład uczestnicy zdobędą umiejętności w zakresie budowania harmonijnych palet kolorów oraz skutecznego ich wykorzystywania
w komiksach. Dodatkowo, warsztaty umożliwią uczestnikom zrozumienie
i wykorzystanie w praktyce wiedzy o modelu HSV (Hue, Saturation, Value) w celu tworzenia własnych palet kolorów. Dzięki temu, będą mogli świadomie dobierać kolory do swoich prac, nadając im odpowiedni nastrój i wyrazistość.
Z czego będzie się składać warsztat?:
1. Wprowadzenie: Krótka prezentacja materiałów i narzędzi
2. Podstawy użycia koloru w kadrze
A. Omówienie podstawowych elementów komiksu: kadru, planszy,
B. Przykłady użycia koloru w danym komiksie
3. Podstawy kolorystyki
A. Krótka prezentacja teorii koloru
B. Omówienie modelu HSV (Hue, Saturation, Value)
C. Przykłady zastosowania modelu HSV w budowaniu palet kolorów
4. Ćwiczenia praktyczne
A. Tworzenie podstawowych palet kolorów na podstawie kontrastów
B. Aranżacja kadrów komiksowych pod względem kolorystycznym
C. Rysowanie komiksowej sceny z wykorzystaniem wybranej palety kolorów
5. Praktyczne wskazówki i porady
B. Porady dotyczące budowania harmonijnych palet kolorów
C. Praktyczne wskazówki dotyczące rysowania komiksów
6. Sesja pytań i odpowiedzi
A. Otwarta dyskusja na temat omawianych zagadnień
B. Indywidualne porady i pomoc dla uczestników
Zapisy przyjmujemy drogą mailową na adres: komiksywbibliotece@gmail.com
W tytule prosimy wpisać „warsztaty artystyczne” , a w treści dane (imię i nazwisko) osoby uczestniczącej.

Link do wydarzenia na facebooku oraz zapisów

GIEŁDA
10:00-16:00

Miejsce: Biblioteka Uniwersytecka – hol (parter), Czytelnia Nauk Społecznych (parter), Czytelnia Komiksów i Gazet NOVA, Informatorium (I piętro)
WYDAWCY:

Avafury ; Bartłomiej Sztobryn/K2 ; Centrala ; Instytut Kultury Popularnej ; Kotori ; Kultura Gniewu ; Mandioca ; OMG! Wytwórnia Słowobrazu ; Paweł Piechnik ; Rafał Szłapa – Blik Studio ; Scream Comics ; Timof Comics ; Zin Zin Press

WYDAWCY NIEZALEŻNI:

Alicja Wilkowska ; Andrzej Graniak ; Anna Kłosowska ; Anna Krztoń ; Bozia ; Damian Masłowski ; Dd Lii ; Edmund Krajewski ; Falauke ; Fanga zin ; Fey Feyyke ; Joanna Wardzyńska ;  Julia Pecio ; Karol Porzycki ; Kasia Niemczyk ; Katarzyna „Shaundi” Gorzkowska ; Kazimierz Cichoń ; Khaldam Craft ; Kinga Owczarek ; AKT ; Kuba Babczyński & Tomasz Kontny ; Lobo Taker PL ; Luiza Malinowska ; Łukasz Ciżmowski ; Mar Bogdanis ; Margot Ćma ; Marta Falkowska ; Marta Tokarz ; Martyna Bolanowska ; Michalina „Mishigo” Targosz ; Nexivi ; Ojciec Rene ; OttoIch ; Papatu Studio ; Paulina Kalinowska ; Piotr Biczyński (Bichuck) ; Poliki Pełne Komiksów ; Robert „Bele” Sienicki ; Rzeźzin (Zvyrke TomXYZ) ; Sławomir Zajączkowski ; Tomasz Tomaszewski ; Weronika Dobrowolska ; Wiktoria Kelm ; Wyszczekane Obrazki, Marianna Strychowska

SKLEPY Z KOMIKSAMI:
KIK

STOISKA Z GADŻETAMI:

Anna Jaworska ; Bogna Iwanik ; Fei gem ; Stoisko Grafi(nya)rzy ; Łukasz Wendorff ; Macieżanka – gadżety ; Rękodzieła – Justyna Mrowińska

 

WYMIANA KOMIKSÓW

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, Czytelnia Nauk Społecznych

11:30-13:30

Przynieś komiksy, których już nie potrzebujesz, i wymień się na takie, których nie masz, lub po prostu sprawdź, co mamy do zaoferowania, i zaproponuj nam coś na wymianę w późniejszym terminie. Ale pamiętaj, wymieniamy się tylko na komiksy, których nie mamy w zbiorach. Pozostałe możemy przyjąć w darze. Zatem jeśli masz komiksy, których już nie potrzebujesz i nie wiesz co z nimi zrobić, przynieś je, a my damy im drugie życie.

Pobierz program
kontakt

Kontakt

Organizator

Stoiska

Media

Wykłady dla szkół
i obwoźna czytelnia

Darmowe Komiksy

Gromadzenie i wymiana komiksów