Organizatorami Poznańskiego Festiwalu Sztuki Komiksowej są Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu i Fundacja Instytut Kultury Popularnej.
Na materiałach promocyjnych dostrzec można także logotypy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (Biblioteka jest częścią UAM) oraz Czytelni Komiksów i Gazet NOVA, która jest jedną z czytelń Biblioteki, a także częścią jednej z pracowni Oddziału Zbiorów Specjalnych – Pracowni Komiksu. To w tej czytelni na co dzień znajduje się i jest udostępniana Kolekcja Komiksów Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu – największy w polskich bibliotekach zbiór komiksów, opracowań i czasopism poświęconych tematyce komiksowej. Ta stale rozwijana kolekcja liczy w tej chwili ponad trzydzieści tysięcy woluminów wydanych w Polsce i poza jej granicami, a jej największą część stanowią oryginalne wydania rodzimych historii obrazkowych i polskie tłumaczenia komiksów z rynków zagranicznych. Kolekcja stanowi znakomite źródło do badań dla kulturoznawców, historyków, medioznawców, polonistów, historyków sztuki, historyków kultury i popkultury, socjologów, filmoznawców oraz filologów, jednak nie jest przeznaczona wyłącznie dla naukowców, doktorantów, studentów i maturzystów piszących prace o komiksie. Ze zbiorów może skorzystać komiksowy fan w każdym wieku.
Zakres prac prowadzonych w Pracowni Komiksu oprócz gromadzenia obejmuje również działalność naukową, dokumentacyjno-bibliograficzną, kulturotwórczą, wystawienniczą, wydawniczą i popularyzatorską.
Historia Poznańskiego Festiwalu Sztuki Komiksowej zaczyna się tak naprawdę 10 maja 2014 roku, kiedy w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu został zorganizowany pierwszy Dzień Darmowego Komiksu – mała, jednodniowa impreza nawiązująca do tradycji międzynarodowego Free Comic Book Day, podczas którego fani komiksu dostają darmowe publikacje. Odbyło się sześć edycji, ostatnie (w 2018 i 2019 roku) już w ramach Festiwalu, który wchłonął, w wyniku działań reorganizacyjnych, również inne komiksowe wydarzenia organizowane w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu: Comics Wars, Dzień Batmana, Dzień Superkobiet. Jedynym wydarzeniem oprócz festiwalu, dla odmiany jesiennym, odbywającym się w bibliotece pozostał 24-godzinny maraton rysowania komiksów (24 Hours Comics Day), a uzupełnieniem aktywności imprezowych nadal była (i jest) Obwoźna Czytelnia Komiksów odwiedzająca zewnętrzne targi książki i festiwale w całym kraju.
Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej odbywa się od 2018 roku, w formule rozszerzonej wpierw do trzech, a następnie czterech dni. Dwa pierwsze dni to tradycyjnie konferencja naukowa, organizowana wspólnie z Instytutem Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM, ściągająca do Poznania badaczy komiksu z całego kraju, a także spoza jego granic. Dwa kolejne to klasyczne wydarzenie festiwalowe z prelekcjami, spotkaniami, autorskimi, wystawami, warsztatami i giełdą. A także – co wyróżnia nasz festiwal spośród innych – z darmowymi publikacjami: zarówno zeszytami sprowadzanymi na tę okazję z USA, jak i przygotowywanymi specjalnie na nasz festiwal zinami polskich i zagranicznych twórców. Rozdaliśmy dotychczas w ten sposób kilkadziesiąt tysięcy egzemplarzy ponad 400 publikacji.
Od 2021 roku poszczególne punkty programu są rejestrowane, można je obejrzeć na kanale YouTube czytelni NOVA: https://www.youtube.com/@novaczytelniakomiksowigaze9754/playlists
Zakres współpracy Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu i Fundacji Instytut Kultury Popularnej nie ogranicza się jedynie do organizacji festiwalu.
Wydajemy wspólnie „Zeszyty Komiksowe” – jedyne w Polsce czasopismo naukowe poświęcone szeroko rozumianej sztuce komiksowej.
Zorganizowaliśmy dotąd kilkadziesiąt wykładów w ramach Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu.
Zrealizowaliśmy projekt „W POSZUKIWANIU POLSKICH SUPERBOHATERÓW – polski komiks w służbie edukacji kulturalnej” (w ramach zadania programu Kultura Dostępna MKiDN 2015), którego celem była promocja czytelnictwa wśród dzieci mieszkających w małych miejscowościach. Projekt obejmował spotkania z uczniami szkół podstawowych i ich nauczycielami.
Od 2020 roku, wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Komiksowym i Stowarzyszeniem Twórców „Contur”, jesteśmy fundatorami Polskiej Akademii Sztuki Komiksu oraz organizatorami Orient Menów – nagród polskiego środowiska komiksowego – podczas Poznańskiego Festiwalu Sztuki Komiksowej ogłaszane są nominacje do tych nagród.
Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu
ul. Ratajczaka 38/40
61-816 Poznań
facebook.com/BibliotekaUniwersyteckawPoznaniu
Czytelnia Komiksów i Gazet NOVA
mail: komiksywbibliotece@gmail.com
Fundacja Instytut Kultury Popularnej
ul. Geodetów 30
60-447 Poznań
mail: kontakt@fundacja-ikp.pl