Goście

Kliknij w zdjęcie, aby poznać osobę.

gość
Wojciech Birek
Wojciech Birek

Wojciech Birek – twórca, badacz i tłumacz komiksów, profesor uczelniany w Instytucie Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od pond 20 lat kieruje Rzeszowską Akademią Komiksu przy Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Kurator i współautor wystaw komiksu polskiego w Polsce i za granicą Autor komiksu „Naznaczony Mrokiem”, scenarzysta serii komiksowej „Strażnicy Orlego Pióra”. Komiksy w odcinkach i krótkie formy komiksowe publikował w magazynach „Awantura”, „Komiks Forum”, „Czas Komiksu”, a także w prasie lokalnej w całym kraju. Autor książek monograficznych „Grzegorz Rosiński – mistrz ilustracji i komiksu” oraz „Henryk Sienkiewicz w obrazkach”, a także zbioru tekstów naukowych „Z teorii i praktyki komiksu. Propozycje i obserwacje”. Członek rady naukowej periodyku „Zeszyty Komiksowe”, stały współpracownik festiwali komiksowych w Łodzi i Warszawie, wieloletni członek jury konkursów komiksowych.

gość
Michał „Śledziu” Śledziński
Michał „Śledziu” Śledziński

Ur. 1978 w Bydgoszczy, Szwederowiak, rysownik, scenarzysta, twórca animacji. Absolwent Liceum Plastycznego w Bydgoszczy. Współtwórca i redaktor naczelny magazynów komiksowych „Produkt” i „P-Lux” oraz zina „Azbest”. Autor serii komiksów: Osiedle Swoboda, Fido i Mel, Strange Years, KDP, Czerwony Pingwin musi umrzeć!, Na szybko spisane, Wartości rodzinne. Pracował przy produkcji animacji, gier oraz reklam. Współpracował m.in. z magazynami o grach komputerowych, takimi jak „Secret Service”, „Świat Gier Komputerowych”, „Pixel”, „PSX-Extreme”. W latach 2020-2023 nadzorował jako Art Director stronę plastyczną animowanej adaptacji serii Kajko i Kokosz, był częścią zespołu reżyserskiego serialu. Reżyserował serial Kacperiada (na podstawie książek Grzegorza Kasdepke), współtworzył zespół realizujący pełnometrażową animację Diplodok. Jest współtwórcą, animatorem, reżyserem serialu animowanego Ogar i Rogal. Aktualnie pracuje nad pełnometrażowymi animowanymi adaptacjami komiksów Tytus, Romek i A’Tomek (jako art director) i Osiedle Swoboda (jako scenarzysta i reżyser).

gość
Ania Zalewska
Ania Zalewska

Urodziła się w 1996 roku w Częstochowie. Ukończyła Wydział Grafiki na Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pracuje jako projektantka graficzna i autorka komiksów. W 2024 roku wydała swój komiksowy debiut Wyżej niż kondory w wydawnictwie Kultura Gniewu. Jest miłośniczką gór i wspinaczki skalnej.

gość
Joanna Ave Sępek
Joanna Ave Sępek

Za dnia zajmuje się grafiką do gier video, wieczorami robi komiksy. W niespodziewanych wolnych godzinach odhacza hobbistycznie inne działania artystyczne. Prace komiksowe można znaleźć m.in. w antologii komiksowej Warchlaki. W 2024 ukazał się jej debiutancki komiks, wydany przez Kulturę Gniewu, Przesilenie. Jest pseudo-autobiograficznym komiks w cosplayu fantasy, częściowo zainspirowany grami komputerowymi. Swoją pierwszą książkę napisała w wieku lat 11 ( na szczęście pochłonęły ją mroki historii) i po 20 latach jest gotowa wrócić do literatury drogi.

gość
Zofia Karabela
Zofia Karabela

Absolwentka ASP w Gdańsku oraz LUCA School of Arts w Brukseli. Komiks Best Zombies Forever wydany przez Timof comics był jej pracą magisterską. Rysuje komiks internetowy https://tylkonieto.net/.

gość
Kasia Mazur
Kasia Mazur

Ilustratorka, riggerka i autorka komiksów. Przez wiele lat tworzyła i publikowała swoje prace w Internecie pod pseudonimem Imana. Jej twórczość oscyluje wokół doświadczenia autyzmu, relacji z bliskimi czy depresji. Swój debiutancki pełnowymiarowy album pt. Zamaskowana wydała w 2024 roku. Jest także autorką komiksów: Tłuczone ziemniaki, Mama zabiła mi psa, Psu z gardła i najnowszego Do poprawki. Mieszka w Warszawie z psem Łajką.

gość
Piotr Machłajewski
Piotr Machłajewski

Kurator różnego rodzaju projektów artystycznych, w tym kilkudziesięciu wystaw komiksu. Pracuje m.in. w BWA Jelenia Góra. Zrealizował wystawy komiksu w galeriach i na festiwalach polskich i zagranicznych, m.in. w Angoulême, Barcelonie, Bratysławie, Brukseli, Strasbugu, Moskwie, Neapolu, Paryżu i Tokio. Kurator wystaw indywidualnych z obszernymi katalogami m.in. Bogusława Polcha, Tadeusza Baranowskiego, Przemysława Truścińskiego, Krzysztofa Gawronkiewicza i Jakuba Rebelki. Współautor Histoire de la bande dessinée polonaise, pierwszej książki poświęconej historii komiksu polskiego wydanej w języku francuskim (wyd. Editions PLG 2019). Prowadzi Pracownię komiksu w jeleniogórskim ODK. Stypendysta MKiDN.

gość
Mateusz Leszczyński
Mateusz Leszczyński

Mateusz Leszczyński (działający także jako Leszmart) pochodzi z Poznania. Tu ukończył magisterskie studia graficzne na UAP. Jest pasjonatem historii, folku oraz mitologii, a przede wszystkim – motywu rycerza, najlepiej w lśniącej zbroi i z bujnymi lokami (biały koń – opcjonalny). W wolnym czasie tworzy i gra w kampanie RPG oraz głaszcze cudze koty. Jako komiksiarz niezależny prezentował swoje prace m.in. na PFSK oraz w Internecie. W 2024 roku wydał debiutancką powieść graficzną Cavalieri. Miłość Michała Anioła z Wydawnictwem Albus.

gość
Zuzanna Dulińska
Zuzanna Dulińska

Urodzona w 1997 roku. Absolwentka Wydziału Grafiku na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2024 roku wydała swój komiksowy debiut zatytułowany Notatki spod poduszki w Wydawnictwie Kurc. Uwielbia poszukiwać pasjonujących tematów w otaczającym ją świecie oraz dzielić się swoim entuzjazmem z innymi. Prywatnie miłośniczka kotów oraz matka dwójki adoptowanych kotek.

gość
Zuzanna Podpora
Zuzanna Podpora

Zuzanna Podpora urodziła się w 2001 roku w Tarnowskich Górach, ale niewiele z tego miejsca pamięta. Wielokrotnie się przeprowadzała – poza Polską mieszkała w Czechach i Belgii. Ma upodobanie do horrorów i słabych komedii romantycznych. Swój pierwszy komiks – Nawiedzoną spółkę: Przygody poza ciałem – stworzyła w Pracowni Projektowania Gier i Komiksów na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Aktualnie pracuje też nad komiksem internetowym fantasy pt. Selkutniki.

gość
Zavka
Zavka

Jest artystką wizualną, absolwentką warszawskiej ASP. Tworzy ilustracje i historie komiksowe. Jej najnowsze osiągnięcie to powieść graficzna Promienie Xi wydana w 2024 roku. Opublikowała także kilka opowiadań komiksowych (m.in. Głodny Jaś i żarłoczna Małgosia, Jazda stąd), ilustrowaną baśń Wąż i wiele krótkich form. Zdobyła kilka nagród i wyróżnień, brała udział w wystawach polskich i zagranicznych.

https://zavka.webnode.page/

gość
Karol Patoła
Karol Patoła

Karol Patoła jest absolwentem Wydziału Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Obecnie bada narrację komiksową jako doktorant w Szkole Doktorskiej UKEN-u w Krakowie na wydziale Sztuki Plastyczne. Autor Przewodnika po grach RPG oraz współzałożyciel zinowego kolektywu Fanga. W 2024 roku odbył miesięczny staż komiksowy w Angoulême, pracując nad autorską powieścią graficzną w nurcie fantastyki. Członek stowarzyszenia niezależnych twórców komiksowych „Polish Indie”. Uczestnik polskich i międzynarodowych festiwali o tematyce szeroko pojętej popkultury. W wolnym czasie zajmuje się rysunkiem, grami fabularnymi i literaturą horroru.

gość
Wojciech Stefaniec
Wojciech Stefaniec

Ur. 1980. Grafik, plakacista, autor okładek do książek i albumów muzycznych, rysownik komiksowy. Absolwent Akademii Pomorskiej w Słupsku. Autor kilkunastu komiksów, z czego dwa Noir (2013) i Wróć do mnie, jeszcze raz (2016) otrzymały Nagrodę Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego za najlepszy album roku. Jego szeroki warsztat pozwala mu na wykorzystywanie wielu technik sztuk wizualnych, poprzez tradycyjne sztuki graficzne, farby i kolaże, aż po grafikę komputerową i prymitywną animację. Zajmuje się również składem książek i komiksów. Współpracował z wieloma najważniejszymi twórcami komiksów współczesnej sceny komiksowej w Polsce, m.in. Jerzym Szyłakiem, Dominikiem Szcześniakiem, Bartoszem Sztyborem, Danielem Gizickim, jak również z pisarzem Danielem Odiją, z którym stworzył BARDO TETRALOGIĘ. Uczestniczył w wielu wystawach poświęconych polskiemu komiksowi. Jego komiksy zostały przetłumaczone na język węgierski (NOIR 2019) i niderlandzki (Stolp 2022, Rita 2023).

gość
Basia „Asah” Majkowska
Basia „Asah” Majkowska

Absolwentka Łódzkiego ASP. W 2024 roku miał premierę jej debiutancki album komiksowy Małpa (Timof Comics) – space opera, która skupia się wokół relacji międzyludzkich. Od zawsze kochała dramaty psychologiczne i pisanie opowiadań. Jej aspiracją jest przenosić te historie na plansze komiksu. Na co dzień pracuje jako grafik-ilustrator w wydawnictwie.

 

prelegentka
Julianna Poczopko aka jupograph
Julianna Poczopko aka jupograph

Nauczycielka i edukatorka plastyki i grafiki. Absolwentka grafiki artystycznej w Szczecinie. Ostatnimi czasy zagłębia się w audio horrory. Amatorsko lata w cyrku.

prelegentka
Małgorzata Kmita – @magiwafers
Małgorzata Kmita – @magiwafers

Absolwentka Grafiki Artystycznej na Akademii Sztuki w Szczecinie, obecnie kończy magisterskę z Filmu i równolegle studiuje Psychologię. Współorganizatorka Festiwalu Poznań Zinfest, ilustratorka oraz social media managerka z pasją do neurobiologii, montażu filmowego i gamedevu. Tworzy ilustracje i ziny w stylu cartoon-realistic o baśniowym charakterze, gdzie znajdziecie jedzenie, zwierzęta i psychologię. Uwielbia kulturę azjatycką, a jej serce skradło: poznańskie Happa To Mame, anime i mangi – w tym Mob Psycho tak na 100% oraz twórczość Harukiego Murakamiego.

gość
Beata Pytko
Beata Pytko

Komiksiara, warszawianka, z wykształcenia architektka. Obroniła pracę magisterską o blokowiskach i urbanistyce miast z filmów sci-fi. Uciekła z architektury, żeby szukać spełnienia w komiksie. Jej debiut Mord na dzielni porusza tematy gentryfikacji i wypalenia zawodowego. W przerwach od dużych projektów tworzy krótkie formy do zinów. Skupia się na zagadnieniach socjologii miasta i zdrowia psychicznego. Prywatnie psiara, perkusistka, szefowa (własnej) kuchni.

gość
Paulina Kwaśniewska-Urban
Paulina Kwaśniewska-Urban

Tłumaczka, przekładoznawczyni, italianistka. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Neofilologii UKEN w Krakowie. Jest tłumaczką prozy i komiksów z języka włoskiego, współpracuje z Mandioką i Screamem. Tłumaczyła m.in. Serpieriego, Battaglię, Manarę, Penco, Radice i Turconiego, razem z Mandioką wprowadziła na polski rynek włoskiego giganta Zerocalcare. Pasjonuje się włoskim komiksem, przekładoznawstwem i podróżami do Skandynawii i Ameryce Południowej. Prowadzi bloga podróżniczego i w wolnych chwilach vanem-samoróbką jeździ po Polsce i Włoszech.

Fot. Wojciech Wróbel

gość
Marta Duda-Gryc
Marta Duda-Gryc

Przewodniczka beskidzka i autorka przewodników w stanie spoczynku, która niekiedy uczy w Krakowie przyszłych tłumaczy, a zwykle zajmuje się przekładaniem komiksów, beletrystyki i literatury popularnonaukowej. Komiksy tłumaczy z francuskiego (Wojny Lucasa, Czarna Dalia, Klub Dysydenta, Mutafukaz, Dzwonnik z Notre Dame, Kroniki Czarnego Księżyca, Memphis itp.), włoskiego (Sergio Toppi, Crepax) i angielskiego (Star Wars). Tłumaczka Ricka Riordana (m.in. cykl Percy Jackson), powieści z uniwersów Star Wars i Marvel i wielu publikacji historycznych. Jedno z jej marzeń fanowskich i zawodowych – przetłumaczyć książkę gwiezdnowojenną Johna Jacksona Millera – spełni się w tym roku, więc może kiedyś trafi się jej też komiks Jamesa Robertsa (autora serii Transformers MTMTE i Lost Light) albo jedna ze współczesnych kontynuacji Corto Maltese?

gość
Kasia Nie
Kasia Nie

Rysowniczka komiksów i ilustratorka z Wrocławia. W świecie komiksu zadebiutowała w 2016 roku nominowaną do nagrody Eisnera serią Marvela „Mockingbird”. Na swoim koncie ma również pracę dla takich wydawnictw jak Image, Valiant, Dark Horse i Egmont oraz firm tworzących gry video (w tym BioWare i Blizzard).

gość
Nikola Kucharska
Nikola Kucharska

Od 11 lat zajmuje się różnymi aspektami ilustracji. Ma na swoim koncie ponad czterdzieści zilustrowanych książek, ponad dziesięć autorskich publikacji oraz liczne ilustracje do gier planszowych. Specjalizuje się w tworzeniu komiksów oraz książek dla dzieci. Współpracuje z wieloma wydawnictwami z Polski, Francji, Chin, Danii, Finlandii, Korei, Niemiec i Hiszpanii. Jest laureatką licznych nagród branżowych, w tym głównej nagrody w konkursach Mądra Książka Roku 2018 oraz Wissenschaftsbuch des Jahres 2021 za książkę „Zwierzęta, które zniknęły. Atlas zwierząt wymarłych”, a także wyróżnienia w Konkursie PTWK na najpiękniejszą książkę roku za „Fakty i Plotki o smokach”. Prowadzi warsztaty dla dzieci oraz spotkania autorskie na najważniejszych wydarzeniach branżowych, takich jak Targi Książki w Pekinie, Targi Książki w Turynie, La città dei giovani lettori czy Salon Régional du Livre pour la Jeunesse. Obecnie koncentruje się na tworzeniu komiksów i książek autorskich – w tym roku miały premierę m.in. „Bepa i Ziemianin”, czyli jej debiutancka powieść graficzna oraz gra komiksowa „Tropicielonauci” (stworzona we współpracy z Michałem Kubasem).

gość
Mateusz Wiśniewski
Mateusz Wiśniewski

Urodzony w 1988 roku. Wychowanek Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego. Autor scenariuszy komiksów nagradzanych w konkursie na krótką formę komiksową Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi, „Powstanie ’44 w komiksie” i SILENCE – międzynarodowym konkursie na komiks bez słów. Publikował między innymi w „Bicepsie”, „Piśmie”, „Relaksie” i w „Zeszytach komiksowych”. Jego komiks „Miazma” (rys. Łukasz Mazur) nominowano do tytułu „Najlepszy polski album 2017/2018” i wyróżniono dwoma Złotymi Kurczakami – nagrodami dla twórców komiksu niezależnego. Mieszka na warszawskich Szmulkach.

gość
Piotr Marzec
Piotr Marzec

Urodzony w 1993 roku, absolwent pracowni Mirosława Bałki na ASP w Warszawie. Autor komiksu Słodkie chłopaki nagrodzonego dwoma Złotymi Kurczakami w roku 2020. Dwa lata później album był prezentowany na wystawie Niepokój przychodzi o zmierzchu w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki. Publikował w magazynach „Pismo”, „Zwykłe Życie”, „Stoner Polski”. Prowadzi autorskiego zina „Zealot”.  W 2024 ukazał się jego nowy album pt. Smoła.

Fot. Conrad Hübbe

prelegent
Maksymilian Sąsiadek
Maksymilian Sąsiadek

Maksymilian Sąsiadek – Od lat fascynuję się szeroko pojętą kulturą. Moja przygoda z komiksami zaczęła się niewinnie, ale szybko wciągnąłem się w ten świat. Nie spodziewałem się wtedy, że stanie się to pasją, która pochłonie mnie na dobre. Zawsze chętnie dzielę się swoimi wrażeniami i pozostaję otwarty na nowe pomysły oraz świeże spojrzenia.

prelegent
Radosław Gryczka
Radosław Gryczka

Radosław Gryczka jest magistrem historii, archiwistą, nauczycielem i pisarzem. Urodził się w Warszawie w 2000 roku. Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Tomasza Zana w Pruszkowie, a następnie studiował na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego, który ukończył z tytułem magistra w 2024 r. Pracuje jako archiwista w Polskiej Akademii Nauk Archiwum w Warszawie, a także uczy historii w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Brwinowie. Jego głównymi zainteresowaniami jest historia kultury i społeczeństwa, szeroko pojęta kultura popularna, a także twórcze pisanie. Pod koniec 2024 r. debiutował literacko książką dla dzieci pt. „Wyprawa pana Abakanowicza”.

prelegent
Michał Siromski
Michał Siromski

Niczym prawdziwy superbohater prowadzi podwójne życie: za dnia pracuje jako psycholog pomagając osobom w życiowych trudnościach, zaś w nocy przeobraża się w badacza komiksu. Ma na swoim koncie wiele publikacji, m.in. w Magazynie KZ, Zeszytach Komiksowych, Magazynie AKT oraz na blogu „Gotham w Deszczu”. W 2017 roku zaliczył debiut na amerykańskim rynku pod prestiżowym szyldem Sequartu, tworząc jeden z rozdziałów książki „Humans and Paragons: Essays on Super-Hero Justice”. Członek Asocjacji Komiksu w Toruniu, współzałożyciel Stowarzyszenia Gildia Superbohaterów, oferującego wsparcie i edukację z wykorzystaniem motywów superbohaterskich.

 

gość
Michał Arkusiński
Michał Arkusiński

Michał Arkusiński – urodzony w Zgierzu, absolwent ASP im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Zawodowo związany z Łodzią jako grafik projektowy, ilustrator oraz wykładowca w Akademii Humanistyczno Ekonomicznej. W roku 2024 w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pracował nad komiksową adaptacją „Dziennika” łódzkiego getta Dawida Sierakowiaka (efekty wkrótce). Aktualnie pracuje nad komiksem dla Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola. Najważniejsze realizacje to komiks „Edelman” dla Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, ilustracje do animacji w serii filmów dokumentalnych dla telewizji Polsat („Historia Auschwitz w 33 przedmiotach”) i TVP historia („Z góry widać lepiej. Wanda Rutkiewicz”). W październiku 2023 wydany został pierwszy oficjalny, autorski album komiksowy Arkusińskiego pt. „Historie środka” w  wydawnictwie Mandioca. W pracy wykorzystuje techniki cyfrowe jak i tradycyjne.

gość
Yael Volvelsky (Izrael)
Yael Volvelsky (Izrael)

Yael is a graduate of the visual communication department at Bezalel, Jerusalem Academy of Art and Design. An independent comic illustrator and creator, works together with „Gnat” publishing house and is the founder of the Bezaleli comics collective „10th Floor Comic”

gość
Honza Vaněk (Czechy)
Honza Vaněk (Czechy)

BcA. Honza Vaněk – Czech Illustrator/graphic designer. He graduated from university FDULS (Pilsen city) in 2023. Mostly does classical paintings, comics, drawn jokes, designs for t-shirts, tattoos, and so on…

www.enigmaboy612.cz
https://www.instagram.com/enigmaboy612/

„Secret” to zin Jana, który możecie otrzymać podczas festiwalu

gość
Annat Martkovich (Belgia)
Annat Martkovich (Belgia)

Annat Martkovich (AKA Mrs. SoVitch, AKA Anana Maria) is USSR born (1986) and Belgian based artist,
writer, illustrator and researcher. Holding a BA in Fashion Design from Shenkar College (2011), an MA in
cultural studies from the Hebrew University in Jerusalem (2019), and an AdMA in artistic research from
Sint Lucas Antwerp (2022). Working in print, text, moving image, installation, soft sculpture, collage,
drawing and readymade. Exploring a contemporary mode of everyday living through the lens of critical
thinking, material existence, fantastic realism, science fiction, dressing up and daydreaming. The
recipient of several scholarships, their work was shown in numerous solo and collective exhibitions. Their
publications include several zines, “Three legs, one eye and half a tail” artist book in collaboration with
Hamelacha Studio, Tel Aviv (2019); “Luna” a graphic novel with artist Haithem Haddad supported by the
Pais Grant for the arts, Tel Aviv (2021); TUIG KRANT #8 , Antwerpen (2023); the Sint Lucas TYPP
publication for artistic research, Antwerpen (2023); GUFA literary magazine (2024) Tel Aviv; “The Third
City” a comic anthology by Gnat Comics (2025) Tel Aviv-Haifa.

https://www.instagram.com/maratkovich/
www.maratkovich.com
https://thank-you-for-coming-to-my-headtalk.hotglue.me/

„The Rose Garden” to zin Annat, który możecie otrzymać podczas festiwalu.

gość
Sophie Meyerhoff (Niemcy)
Sophie Meyerhoff (Niemcy)

Sophie Meyerhoff lives and works as a freelance illustrator and comic artist in Berlin. She completed her Bachelor’s degree in Integrated Design at the HfK in Bremen in 2017. She completed her Master’s degree in Illustration at the Berlin University of the Arts in 2023. In 2024, she created her first graphic novel entitled ‘Der Gelbe Frauenschuh’ as part of her „Meisterschülerinnen” degree programme. She is very enthusiastic about theatre and set design. Whenever possible, she combines her work as an illustrator with these disciplines.

smyff.com

contact: Sophie.meyerhoff@web.de

„The Painting: A Story Freely Told Based on True Events” to zin Sophie, który możecie otrzymać podczas festiwalu.

gość
Keren Katz (Izrael)
Keren Katz (Izrael)

Keren Katz is part of the Tel Aviv based Humdrum Comics Collective,  Pathos Mathos theatre Company, The Train Puppet Theatre and the manager of Gnat Micro Press for comics and poetry. She combines comics with performance, visual theatre and dance. Her award winning graphic novels, published by Secret Acres; „The Academic Hour” and „The Backstage of A Dishwashing Webshow” both involve unrequited love and architectural challenges. Her short stories have been published internationally by Fantagraphics,  kuš! , Ley Lines and many others.

gość
Ottoich
Ottoich

OttoIch, to wszechstronny artysta pochodzący z Polski, specjalizujący się w tworzeniu komiksów, ilustracji, malarstwa oraz rzeźby. Jego twórczość łączy elementy mitologii, okultyzmu i surrealizmu, nadając jego pracom unikalny charakter. Wśród jego najbardziej znanych dzieł znajduje się seria komiksów „Dwa gwoździe”, która opowiada historię dwóch starożytnych bogów, Błotnika i Torngarsuka, podróżujących przez czas i przestrzeń na zlecenie Lucyfera. OttoIch tworzy również rzeźby i obrazy, które można podziwiać na jego stronie internetowej oraz na platformach takich jak Instagram. 

https://linktr.ee/ottoich
www.ottoich.art
https://www.instagram.com/ottoich09/
https://www.facebook.com/otttoichart

„Cursed Caviar” to zin Ottoicha, który możecie otrzymać podczas festiwalu.

gość
Zoltán Koska (Węgry)
Zoltán Koska (Węgry)

Zoltán Koska was born in 1991. His first comic, the first book in the Firka Comics series, was published in 2008. He has been a member of the 5Panels comics creators’ collective since 2010. In 2014, he graduated from the Moholy-Nagy University of Arts with a BA in animation. He has been a freelance animator since 2015, and his comics are mostly self-published. He received the Alfabéta Award for the best graphic novel twice: in 2019 for his autobiographical work, and in 2021 for his comics biography of the legendary Hungarian comics writer Tibor Cs. Horváth.   

https://www.instagram.com/koskazoli/

„It Came from Younder” to zin Zoltana, który możecie otrzymać podczas festiwalu.

gość
Kačka Illnerová (Czechy)
Kačka Illnerová (Czechy)

Kačka Illnerová freshly finished art student from Czechia. My works are usually children oriented, be it books, magazines or festivals. And comics, of course. I do enjoy playing with the comics format. And I’ll never refuse to draw you a cat or a teapot. 

https://www.instagram.com/kacka_treti/

„A Few Souvenirs: Part Two” to zin Kački, który będzie można otrzymać podczas naszego festiwalu.

gość
Štěpán Lipus (Czechy)
Štěpán Lipus (Czechy)

Štěpán Lipus

The bio: Štěpán Lipus is Czech illustrator and comic book author. He completed his master’s degree at the Ladislav Sutnar Faculty of Design and Art in Pilsen. His passion is also mural painting in public space and street art.

Instagram link: MgA. Štěpán Lipus (@anarchia_bahnhof) • Instagram photos and videos

„The Delivery” to zin Štěpána, który można zdobyć podczas festiwalu:

gość
Jan Macků (Czechy)
Jan Macků (Czechy)

Jan Macků

Jan Macků is a Czech comic book author. He completed his master’s degree at the Ladislav Sutnar Faculty of Design and Art in Pilsen, specializing in Comics and Illustration for Children. In addition to comic drawing and screenwriting, he also focuses on illustration, graphic design and painting

https://www.instagram.com/mackuj_/?hl=cs

https://www.facebook.com/profile.php?id=61566730480723

„Space Piggy” to Zin Jana, który można zdobyć podczas festiwalu:

gość
Vivianna Stanislavska (Łotwa)
Vivianna Stanislavska (Łotwa)

Maria Vivianna Stanislavska

Vivianna is an accomplished freelancer based in Riga, specializing in illustration, comics, and animation. Her work has been featured in renowned publications such as Kuš!, Stripburger, Le Monde Diplomatique, and Kuti, alongside her self-published zines. Recently, she collaborated with author Laura Melne to release the first comic book in the Latgalian dialect, showcasing her commitment to cultural representation. Vivianna believes in the transformative power of comics to convey complex, intimate, and challenging narratives through accessible visuals. Outside of her creative pursuits, she enjoys observing birds.

instagram.com/viviannamaria.art

„Sardine Noir” to zin Vivianny i Palmie, który będzie można zdobyć podczas festiwalu.

gość
Aleksandra Kwiatkowska
Aleksandra Kwiatkowska

Aleksandra “The Axael” Kwiatkowska – absolwentka filologii włoskiej, a obecnie studentka malarstwa w Poznaniu. Prywatnie zaangażowana graczka RPG i miłośniczka szopów.

instagram: https://www.instagram.com/theaxael/

artstation: https://theaxael.artstation.com/

„Shortcut” to Zin Oli, który można zdobyć podczas naszego festiwalu:

gość
Ági Korbuly (Węgry)
Ági Korbuly (Węgry)

Ági Korbuly is a Budapest based Hungarian freelancer illustrator. So far she worked mainly for the childrens’ and young adults’ literature and illustrates contents, books and comicbooks made for the youth. She has illustrated a young adult book, two childrens’ books and a graphic novel until now and currently working on two comics. You can find her works at agikorbuly.com and on Instagram @kalakukkoa.

Contact: korbulyagi@gmail.com

Instagram: https://www.instagram.com/kalakukkoa/ 

Website: https://agikorbuly.com/

„Pigeon Post” to zin Ági, który będzie można zdobyć podczas festiwalu:

gość
Kamil Dukiewicz
Kamil Dukiewicz

Autor i badacz komiksów z Bydgoszczy. Nagrodzony dwoma Złotymi Kurczakami za serię „Black Hound” oraz „Hush Shiver & The Black Hounds”. Współtwórca „Rzeźzina”, regularnie publikuje w antologiach i magazynach komiksowych. Aktualnie pracuje nad nową autorską serią „Pandora”.

Instagram
Facebook

„The Sea’s Lament” to zin Kamila, który możecie otrzymać podczas festiwalu:

gość
Mateusz Skutnik
Mateusz Skutnik

Gdański twórca komiksów i gier. Urodzony w Poznaniu, rocznik 1976. Z wykształcenia architekt, absolwent Politechniki Gdańskiej. Dyplom w katedrze Historii Architektury Polskiej. Twórca serii komiksowych: Rewolucje, Blaki, Morfołaki. Twórca gier komputerowych: Submachine, Daymare Town, Slice of Sea. Twórca gry karcianej Submachine. Scenarzysta filmu Kinematograf w reżyserii Tomasza Bagińskiego.

gość
Dominik Szcześniak
Dominik Szcześniak

Twórca wielu scenariuszy komiksowych, prowadzący audycję Halo komiks w Radiu Lublin. Animator w lubelskim Punkcie Kultury oraz redaktor naczelny bronowickiej „Dzielnicówki”. Wydał autorskie komiksy: GadKaszmatka (2012), Robaczki (2015), Miasto narysowane (2018). Stale współpracuje z Marcinem Rusteckim (Ksionz), Grzegorzem Pawlakiem (Profesor Andrews), Rafałem Trejnisem (Fotostory) i Maciejem Pałką (Waciane Kafliki Żyttu). Obecnie pisze kolejne tomy serii Pętla (wyd. timof comics) oraz 500-stronicowy album Ryza. W latach 1998-2018 redaktor naczelny magazynu komiksowego „Ziniol”. Na polu publicystycznym współpracował z „Zeszytami Komiksowymi”, „ArtPapierem” i wieloma zinami. Publikował w „Bicepsie” i „Warchlakach”. Komiksy z jego scenariuszami były wystawiane m.in. we Francji i Belgii. Zdobywca Złotego Kurczaka za całokształt działalności komiksowej. Za zasługi w obszarze lubelskiej kultury oraz dokonania w upowszechnianiu polskiego komiksu otrzymał medal Prezydenta Miasta Lublin.

prelegentka
Joanna Kretkowska
Joanna Kretkowska

Anglistka i iberoznawczyni. Lubi dobrą książkę i nie pogardzi planszówką. Interesuje się fantastyką, zwłaszcza tematem wiedźm. W wolnych chwilach słucha K-popu i robi na drutach.

prelegentka
Sylwia Kaźmierczak
Sylwia Kaźmierczak

Sylwia Kaźmierczak – niezależna popularyzatorka komiksu kobiecego, przez wiele lat związana z witryną Comix Grrrlz. Laureatka Nagrody im. Papcia Chmiela. Wielokrotna jurorka konkursu na Najlepszy Polski Album w ramach MFKiG. Założycielka i redaktorka strony Yuri Daily. W pracy badawczej zajmuje się komiksami homoerotycznymi. Publikowała między innymi w „Zadrze”, „Zeszytach Komiksowych”.

prelegent
Krzysztof Pielaszek
Krzysztof Pielaszek

Krzysztof Pielaszek – Rekruter, urodzony organizator i fan komiksu z każdej szerokości geograficznej. Mangi czyta od premiery „Czarodziejki z Księżyca” w Polsce, a pierwszy konwent zorganizował jakieś ~12 lat później. Miał też okazję współpracować z blogiem DCManiak oraz portalem IGN Polska. Pomiędzy tymi wszystkim zajęciami znajduje jeszcze czas na pracę w korpo.

prelegentka
Luiza Malinowska
Luiza Malinowska

Luiza Malinowska – Architekt krajobrazu, zawodowo zajmująca się malarstwem na jedwabiu, tworząc markę MinkuLUL. Bladym świtem rysuje webtoon „Dziewiąte Echo”. Mieszka w Krakowie, którego klimat (wraz z przekupkami, gołębiami i wybrakowanym brukiem) przenosi do świata fantasy. Miłośniczka światła, słońca i wykreślania perspektywy wąskich uliczek miejskich. 

prelegent
Damian Lesicki
Damian Lesicki

Damian „Nox” Lesicki – współtwórca fanpage’a Ryjówka – Blog Wszechkulturowy i redaktor prowadzący dział komiksów w portalu Ostatnia Tawerna. Absolwent kulturoznawstwa oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej, marketingowiec, grafik i redaktor, fan komiksów, filmów i wszelkiej maści animacji (ze szczególnym uwzględnieniem Ghibli i Disneya). Niskobudżetowy cosplayer, niedzielny gracz i miłośnik dziobaków. 

prelegent
Piotr Markiewicz
Piotr Markiewicz

Piotr Markiewicz – bełchatowianin znany również jako Minyaelin lub po prostu Min. Redaktor Ostatniej Tawerny i współprowadzący blog wszechkulturowy Ryjówka. Wielki fan Marvela, World of Warcraft, Yattamana, Dungeons & Dragons i Czterech pancernych, choć to tylko kilka z jego zainteresowań. W ubiegłych latach na PFSK opowiadał o Draculi, Joe Coffinie oraz Świecie Mroku.

prelegent
Jacek „Jako” Murawski
Jacek „Jako” Murawski

Z zawodu analityk, po godzinach rysownik potworów. Fan komiksów i filmów jakości wszelakiej. Specjalista do spraw kaiju i robotów. Kolekcjoner figurek cierpiący na gromadnicę. Redaktor portalu Ostatnia Tawerna i współzałożyciel fanpage’a Ryjówka – Blog Wszechkulturowy.

prelegent
Bartosz Stuła
Bartosz Stuła

Doktor nauk humanistycznych, historyk amerykanista i latynoamerykanista, związany z Uniwersytetem im. Jana Długosza w Częstochowie. Badacz dziejów współczesnych, a także ich relacji ze sztuką komiksową oraz innymi wytworami popkultury. Publicysta portalu Ostatnia Tawerna, pasjonat języków obcych, a także w wolnych chwilach globtroter. Jego idolami są Doktor Fate, Nightwing, Ant-Man, a także Wujek Sknerus.

gość
Tomasz Niewiadomski
Tomasz Niewiadomski

Ur.24 stycznia 1971 w Warszawie. Autor komiksów, rysunków i karykatur. Absolwent Wydziału Grafiki Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. (W 1997 Uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Juliana Pałki.) Od  1991 roku współpracuje z miesięcznikiem Nowa Fantastyka rysując ilustracje i komiksy .Na łamach tego pisma w 1994  pojawił się Ratman –jego główna postać komiksowa. Od 1991 roku publikował rysunki w wielu tytułach prasowych, między innymi  w takich tytułach jak: Rzeczpospolita, Polityka ,Życie, Najwyższy Czas, Kocie Sprawy. W 2005 roku zdobył pierwszą nagrodę z krótką formę komiksową na Festiwalu komiksowym w Łodzi. Wspólnie z Grzegorzem Januszem jako scenarzystą zdobył wiele nagród i wyróżnień na konkursach o  komiks. Prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury do którego należy od 1996 roku.

 

prelegentka
Vanitachi
Vanitachi

Autorka komiksów (również mangowych, fanowskich i internetowych), ilustracji i opowiadań, felietonistka i recenzentka. Współpracowała z wydawnictwami Kotori, Yumegari, TCD i Fantazmaty, jej twórczość pojawiała się też w „Kawaii”, „Otaku”, „Kyaa”, „Popcornerze” i „Zeszytach Komiksowych”. Z LittleLadyPunk stworzyła superbohaterskie „Vice-versum”, a z Warszawską Szkołą Języka Japońskiego i Studiem JG przygotowała mangę „Pola podbija podstawówkę”, która doczekała się również tłumaczenia na japoński. Od września zeszłego roku pisze „Odtrutkę na szczury”, multikulturowe fantasy na niesławnym Wattpadzie.

prelegentka
Agata ,,kpt.punk” Sutkowska
Agata ,,kpt.punk” Sutkowska

Partner w zbrodni przeciwko ludzkości Vanitachi. Rysowniczka i scenarzystka doujinow (,,Akatsukiss”, ,, Axis Mundi Convalia”, etc.) oraz komiksów autorskich (,, ¡viva la fifa!”, ,,Merimerkki”, ,,Vice-versum”, „Angsty”). Lubi filmy o kanibalach. Na co dzień udaje, że pisze doktorat.

prelegent
Dawid Głownia
Dawid Głownia

Doktor nauk o sztuce, pracownik Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr. Autor fanpejdża i bloga Pan Optykon. Badawczo interesuje się kinem japońskim, światowym kinem gatunków, komiksem amerykańskim i społeczną refleksją nad kinem popularnym.

 

gość
Jerzy Szyłak
Jerzy Szyłak

Prof. dr hab. Jerzy Szyłak (ur. 1960). Autor szeregu prac o komiksie oraz przemianach zachodzących w kulturze współczesnej. Do jego najbardziej znanych publikacji należą Komiks: świat przerysowany (1998) Komiks w kulturze ikonicznej XX wieku (1999) oraz Zgwałcone oczy. Komiksowe obrazy przemocy seksualnej (2001), Gra ciałem. O obrazach kobiet w kulturze współczesnej (2002). Był czas, kiedy sam próbował sił jako rysownik komiksowy, ale obecnie ogranicza się jedynie do pisania scenariuszy dla innych twórców. Teksty o komiksie pisze nadal, chociaż ostatnio skupił swoje zainteresowania na książkach obrazkowych dla dzieci.

gość
Tomáš Prokůpek (Czechy)
Tomáš Prokůpek (Czechy)

Ur. 1975. Jest historykiem komiksu, pracuje jako kierownik Wydziału historii literatury w Muzeum Morawskim w Brnie. Jest redaktorem magazynu komiksowego „AARGH!”

gość
Tomxyz
Tomxyz

Autor ilustracji do zin“Admirał Eaglehawk”, “Kto zaparzy earl greya”, “The Thing vs The Fly vs The Blob”, “The Thing vs Ghost vs The Omen” oraz autorskiego “Kamikaze Kat”. Pomysłodawca projektu komiksowego “Advent”. Pochodzi z Bydgoszczy. Swoje prace tworzy przede wszystkim za pomocą tradycyjnych metod – ołówka i tuszu. Lubi eksperymentować i się rozwijać. Całym sercem kocha komiksy i nie potrafi bez nich żyć.

gość
Łukasz Godlewski
Łukasz Godlewski

Twórca komiksowy z Gdańska. Autor Malarza, komiksu nominowanego do nagrody dla najlepszego polskiego komiksu na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi w 2022 roku. Zadebiutował w 2012 roku komiksem Miłość. Współtworzył takie tytuły, jak: Ważny był tylko numer (scenariusz Maciej Cholewiński), Sztorm (scenariusz Tomasz Kontny) czy Kapitan Wrona (scenariusz Elżbieta Żukowska). Jego najnowszy autorski komiks to Czarne Serce – współczesna historia grozy.

gość
Tomasz Kontny
Tomasz Kontny

Scenarzysta komiksów i filmów, wcześniej projektant i producent gier komputerowych oraz autor spektakli teatralnych. Nagradzany w konkursach, w tym wielokrotnie na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Prowadzi warsztaty scenariuszowe i zajęcia z kreatywnego pisania na Uniwersytecie Śląskim.