Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Religie w komiksach”

Aktualności

Fundacja Instytut Kultury Popularnej

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu

Instytut Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM

mają zaszczyt zaprosić na międzynarodową konferencję

Religie w komiksach

Jak często, gdy myślimy o komiksach, myślimy również o religii? Jak często zdarza się nam, myśląc o religii, znajdować w komiksach te podpowiedzi, te sugestie, te obrazy, które nas interesują, kuszą, inspirują, śmieszą? A może komiksy same w sobie, bez względu na treść, są dla nas źródłem doświadczeń, które uznajemy za ważne religijnie? Komiks jest apokryfem, medium, palimpsestem narracji, w których odtwarzane, przetwarzane oraz kreowane są treści religijne. Zachęcając do wzięcia udziału w konferencji, proponujemy namysł sytuujący się w trzech działach tematycznych:
(I) Odtworzenia

Komiksy odtwarzają ważne dla różnych religii treści, funkcjonując często jako ich wizualne interpretacje, hiperteksty. Można powiedzieć, że do tego działu zaliczamy wszystkie znane nam i nieznane komiksy uwiedzione mimetycznie, naśladujące przecież funkcje komunikacyjne, które pierwotnie były wpisane w np. przypowieści w ewangeliach czy w Księdze Genesis. W tym kontekście warstwa wizualna służy do ilustrowania treści. Nie jest to oczywiste, jak i forma ilustrowania bywa różnorodna.

(II) Przetworzenia

W tym dziale tematycznym widzielibyśmy te wszystkie komiksy, dla których religia/religie są nie tyle hipertekstem, ale pretekstem do różnych, w tym apokryficznych, interpretacji, mutacji, translacji, pastiszy czy nawet parodii. Bogowie z różnych religii spotykają się ze sobą, walczą. Na przykładzie tej grupy komiksów można więc rozmawiać o osobliwości medium komiksowego.

(III) Kreacje

W tym dziale myślimy o komiksach, na stronach których tworzy się religie. Oczywiście, że ten dział łączy się z powyższymi, ale jednak tworzone religie funkcjonują w obszarze fabuł, fikcji, które nie mają swego realnego, społecznego rozszerzenia.

Odtworzenia więc prezentują komiksy traktowane raczej instrumentalnie. Przetworzenia pokazują komiks nie tylko jako medium, ale też jako alternatywną rzeczywistość. Tym, co łączy Odtworzenia i Przetworzenia, to osadzenie tych porządków, a może nawet uwikłanie ich w konteksty kulturowe, historyczne, społeczne. Kreacje pokazują, że komiksy są światami (fikcji), w których jest miejsce na istnienie bóstw, ich pragnień, mocy, bóstw, które z jednej strony mają w sobie głód życia równy bogom greckim, a z drugiej strony są zamknięte w kadrach komiksu, choć nigdy nie możemy mieć pewności, czy grupa jakichś fanów nie modli się do bogów czczonych przez swych ulubionych bohaterów…

Konferencja odbędzie się 16-17 kwietnia 2020 w Collegium Maius (ul. Fredry 10) oraz w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu (ul. Ratajczaka 38/40).

Językami konferencji są polski i angielski.

Przewidywany czas wystąpienia to 20 minut.

Opłata konferencyjna wynosi 200 zł i nie obejmuje noclegów oraz zwrotu kosztów przejazdów.

Zgłoszenia na konferencję, z wykorzystaniem załączonej tabelki, należy przesyłać na adres kontakt@fundacja-ikp.pl do 16 lutego 2020.

Link do tabelki znajduje się TUTAJ

Zastrzegamy sobie prawo do wyboru nadesłanych propozycji.

Jednocześnie wszystkich uczestników zapraszamy do wzięcia udziału w innych wydarzeniach odbywających się 18-19 kwietnia w ramach trzeciej edycji Poznańskiego Festiwalu Sztuki Komiksowej.

prof. UAM dr hab. Justyna Czaja

prof. UAM dr hab. Marek Kaźmierczak

dr Michał Traczyk

mgr Aleksander Gniot

Zobacz inne

Aktualności

Plakat Festiwalowy

Autorem festiwalowego plakatu jest Łukasz Godlewski.

Czytaj
więcej

Darmowe komiksy

Okładka darmowego zina Martyny Bolanowskiej

Zin Martyny Bolanowskiej który będzie rozdawany za darmo podczas naszego festiwalu.

Czytaj
więcej

Aktualności

Nabór prelekcji do bloku mangowego

Kolejne ogłoszenie festiwalowe!!! Cześć i czołem! Szukamy chętnych do poprowadzenia prelekcji w ramach bloku mangowego …

Czytaj
więcej

Darmowe komiksy

Tata Adama 2.0 – Darmowy zin od Luko Czakowski

Tak prezentuje się okładka komiksu Luko Czakowskiego, który będzie rozdawany za darmo podczas naszego festiwalu. …

Czytaj
więcej

kontakt

Kontakt

Organizator

Stoiska

Media

Wykłady dla szkół
i obwoźna czytelnia

Darmowe Komiksy

Gromadzenie i wymiana komiksów