BLOK RZEŹZINOWY

Sala prelekcyjna 1

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, sala 82

11:15

Kto się boi Rzeźnika? Spotkanie z ekipą Rzeźzin 3 – prowadzenie Agnieszka Czoska

Po wielu miesiącach piwniczenia, ekipa, stojąca za horrorowym tworem Rzeźzin, została wypuszczona na wolność, by głosić ewangelię o swym najnowszym dziele. Kamil Dukiewicz, Przemek Jachnik, Tomasz Kontny, Slaviiik, Tomxyz, Zvyrke i tegoroczny gość – Rafał Szłapa – będą spowiadać się z grzechów.

12:15

Rzeźnik przesłuchuje. Konkurs wiedzy o Rzeźzinieprowadzenie Marta Kostecka

Mówisz, że wiesz dużo o Rzeźzinie? Nie chwal się tym głośno. Bo Rzeźnik zabierze cię w najgłębsze zakamarki Jelitkowa. I będzie przesłuchiwał, dopóki się nie sprujesz. Im więcej wiesz, tym mniej jesteś bezpieczny. Dla zwycięzców przewidziane nagrody – można wygrać życie.

13:15

Dookoła Rzeźzina. Fanty, gadżety, akcesoriaprowadzenie Marta Kostecka

Przemek Jachnik i Tomxyz opowiedzą jak powstawały najciekawsze rzeźzinowe projekty, w tym ścieżka dźwiękowa, gra planszowa, mydło oraz… wiele, wiele innych.

14:15

Strachy na lachy. Krótkie warsztaty scenariuszowe – prowadzenie Tomasz Kontny

Schodzimy do piwnic, badamy tartaki i opuszczone rzeźnie. Przyglądamy się potworom z bliska, aby zrozumieć ich motywacje. Sięgamy do swoich lęków i opowiadamy o nich historie.

15:15

Rzeźzin? Wspieram.to! – prowadzenie Agnieszka Czoska

Jak zrobić udaną kampanię crowdfundingową? Jak dobrze i mądrze wspierać twórców? Na te pytania postarają się odpowiedzieć Rafał Szłapa, Tomxyz oraz gość specjalny Dominika Zabrocka z platformy Wspieram.To.

16:15

Rzeźzin 3 od kuchni – prowadzenie Slaviiik & Kamil Dukiewicz

Dwóch rysowników pracujących przy Rzeźzinie od samego początku – Slaviiik i Kamil Dukiewicz – prezentują kulisy powstania najnowszej odsłony horrorowej serii. Artyści uchylą rąbka tajemnicy, dotyczącego ich procesu twórczego. Jak wygląda przenoszenie chorych scenariuszy na komiksowe kadry? Jakie narzędzia i techniki narracyjne stosują? Jak wygladają poszczególne etapy powstawania plansz wypełnionych groteskowymi scenami przemocy? Czy po tym wszystkim są jeszcze w stanie spojrzeć na siebie w lustrze? Przyjdźcie na panel, by poznać odpowiedzi!

17.15

Bitwa rysunkowa na śmieć i rzycieprowadzenie Zvyrke & Kamil Dukiewicz

Zvyrke i Kamil Dukiewicz zapraszają do udziału w brutalnej walce. Wszystkie chwyty – szczególnie chwyt za markera – dozwolone. Czy będziecie w stanie przelać na papier ohydne pomysły podsuwane przez prowadzących?

BLOK SUPERHERO

Sala prelekcyjna 2

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, Czytelnia Humanistyczna

11:00

Kiedy Kapitan Ameryka demaskuje prezydenta – czyli o przenikaniu wysokiej polityki USA i Hispanoameryki z kulturą superbohaterów (Bartosz Stuła)

Superbohaterowie i ich historie to pewna forma uwspółcześnionej mitologii, która pozwala dopowiedzieć wybrane kwestie, stworzyć komentarz na zastaną rzeczywistości. Z całą pewnością Kapitan Ameryka kojarzy nam się jako ucieleśnienie idei, obaw czy pragnień narodu amerykańskiego, jednak politykę Waszyngtonu odnajdziemy też na kartach komiksów innych bohaterów, zarówno tych bardziej znanych, jak i mniej. Podobnie jest z Hispanoameryką. Celem prelekcji będzie przybliżenie kilku wątków historii USA, Hispanoameryki i ich wspólnych relacji, które znajdują się w superbohaterskim komiksie, a także zaprezentowanie jak politycznie zróżnicowane jest towarzystwo trykociarzy.

12:00

Mutanci czyli mniejszości: Jak kształtowała się „mniejszościowa metafora” w komiksach o X-Men (Dawid Głownia)

Seria komiksowa „X-Men” i jej tytuły poboczne są od lat 80. XX wieku dość powszechnie postrzegane w kategoriach popkulturowej przypowieści o nietolerancji i potrzebie walki o prawa grup mniejszościowych. Od 1975 roku członkowie kolejnych inkarnacji drużyny X-Men wywodzą się z różnorodnych grup etnicznych, narodowych i religijnych, a w ich przygodach regularnie powraca wątek nietolerancji, zarówno względem fikcjonalnych „mutantów”, jak i rzeczywistych grup mniejszościowych. Podczas prelekcji omówione zostanie rozumienie i zakres „mniejszościowej metafory” komiksów o mutantach Marvela oraz stopniowe kształtowanie się tego aspektu X-Franczyzy, ze szczególnym uwzględnieniem jej początków.

13:00

To ptak? To samolot? Nie! To wielki zmutowany jaszczur! (Jacek „Jako” Murawski)

Dawno, dawno temu wielkie potwory uratowały Marvela przed upadkiem. Od tego czasu Kaiju są stałym gościem w amerykańskich komiksach. Na prelekcji opowiem Wam o najciekawszych gigantycznych stworach z Marvela i DC oraz o ich potyczkach z superbohaterami. Zaprezentowana zostanie galeria oryginalnych monstrów, ale nie zabraknie też Godzilli (walczącego ze szczurami), King Konga (z pierścieniem Zielonej Latarnii) i Power Rangers (z Batmanem w pterodaktylowym Dinozordzie). Skreeeonk!

14:00

Ryjówka-Man. Konkurs wiedzy wszechkomiksowej (prowadzenie: Damian Lesicki i Jacek „Jako” Murawski)

Z wielkim funpagiem wiąże się wielka odpowiedzialność, dlatego najkomiksowszy z komiksowych konkursów po raz kolejny wraca na PFSK. Wiesz, czy najpierw czyta się dymki, czy ogląda obrazki i jaka jest różnica między mangą a mango? W takim razie wpadnij i sprawdź swoją wiedzę! Zapytamy o mainstream i niezal, fantastykę i okruchy życia, superhero i komiksy dla dorosłych z Azji, Ameryki, Europy, a nawet Polski! Na zwycięskie osoby czeka wuchta komiksowych nagród!

15:00

Superbohaterze, podaj łapę! – przegląd najciekawszych animalistycznych superbohaterów ze świata komiksów (Piotr Markiewicz)

W komiksach nie brakuje zwierzęcych superbohaterów. Krypto, Wojownicze Zółwie Ninja czy kaczor Howard to tylko kilka z wielu przykładów. Kto był jednak pierwszy? Kto najsilniejszy? Jakie szalone pomysły mieli ich twórcy? Jaki były najdziwniejsze crossovery? O tym wszystkim dowiecie się w czasie trwania prelekcji!

16:00

Fantastyczne kobiety vs realne problemy. Jak latynoskie heroski walczą z maczyzmem? (Magdalena Kowal)

W ostatnich latach Latynosi szturmem podbijają mainstream, w tym komiksowy, skłaniając do rozważań nad znaczeniem reprezentacji i różnorodności. Fascynują czytelników bogactwem swojej kultury, choć nie każdy z jej elementów jest powodem do dumy. Każda latynoamerykańska superbohaterka poza walką z nadnaturalnymi złoczyńcami mierzy się z cichym arcywrogiem – maczyzmem. Podczas prelekcji zaprezentuję szereg barwnych herosek takich jak America Chavez, Araña, Eco czy Firebird, które poprzez swoje historie i wyzwania przedstawiane na stronach komiksów stają się symbolem siły, determinacji oraz odwagi kobiet latynoskiego pochodzenia w walce o równość płci.

17:00

Nie taka wiedźma super straszna jaką ją narysują – O czarownicach w komiksach (Joanna Kretkowska)

Ta prezentacja przedstawia sposób, w jaki wiedźmy są przedstawiane w komiksach, śledząc rozwój tego motywu przez różne okresy czasu. Zbadamy słynne postacie, takie jak Szkarłatna Wiedźma Marvela i Zatanna od DC, oraz to w jaki sposób reprezentują one zarówno dobro, jak i zło. Analizując te portrety, zrozumiemy, w jaki sposób twórcy komiksów wykorzystują czary do poruszania ważnych tematów, takich jak władza i moralność, co stanowi fascynującą eksplorację tego kulturowego fenomenu.

 

 

BLOK SPOTKAŃ AUTORSKICH

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, NOVA. Czytelnia Komiksów i Gazet

11:15

Spotkanie z Jerzym Szyłakiem i Sebastianem Jakubem Konefałem – redaktorami książki Powieść graficzna. Wprowadzenie – prowadzenie Adam Rusek

12:15

Spotkanie autorskie z Robertem Bele Sienickim – prowadzenie Marcin Łuczak

13:15

Spotkanie z Michałem Błażejczykiem i Michałem Traczykiem z okazji XX-lecia „Zeszytów Komiksowych” – prowadzenie Marcin Łuczak

14:15

Spotkanie autorskie z Luko Czakowskim – prowadzenie Artur Hejna

15:15

Spotkanie autorskie z Łukaszem Godlewskim – prowadzenie Artur Hejna

16:15

Spotkanie z Dominikiem Szcześniakiem, Marcinem Rusteckim, Grzegorzem Pawlakiem – autorami Pętli – prowadzenie Agnieszka Czoska

17:15

Spotkanie z Rafałem Szłapą – prowadzenie Artur Hejna

STREFA AUTOGRAFÓW

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, Galeria

Obowiązuje zasada jeden rysunek u jednego autora, jeśli chcecie mieć wryski w kilku tomach, to wróćcie na koniec kolejki.

11:00

Piotr Wojciechowski

Tomasz Niewiadomski

Karol Patoła

12:00

Artur Hejna

Xuh

Javvie

13:00

Marcin Rustecki

Dominik Szcześniak

Grzegorz Pawlak

 

14:00

Małgorzata Wowczak

Bogumiła Pepasińska – Bozia

Damian Zajko

15:00

Luko Czakowski

Piotr Biczyński

Alisunki

16:00

Łukasz Godlewski

Łukasz Rydzewski

Daniel Gizicki

WARSZTATY
12:30

Warsztaty komiksowe z Piotrem Nowackim.

Miejsce: Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu Filia 11 dz.
al. Marcinkowskiego 23

Wiek uczestników: 6-12 lat
Warsztaty komiksowe dla dzieci z ilustratorem i twórcą opowieści rysunkowych, Piotrem Nowackim (m.in. Detektyw Miś Zbyś na tropie, Om. Apetyt na przygodę, Nieustraszeni Łowcy Strachów). Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się m.in. co to jest komiksowy kadr, plansza, onomatopeja, w jakiej kolejności czytać i rysować dymki i wiele więcej. Będzie dużo rysowania, twórczej zabawy i ciekawych zadań.
Maksymalna liczebność grupy: 10 osób
Autor komiksów, które tworzy zarówno dla dzieci (m.in.seria „Detektyw Miś Zbyś na tropie”, „Nieustraszeni Łowcy Strachów”, „Om. Apetyt na przygodę”) jak i starszych czytelników („It’s not about that”, „Jeśli zrobisz to teraz, to co będzie zaraz?”, „Byle do piątku trzynastego”). Czasem wymyśla własne historie, ale najczęściej współpracuje ze scenarzystami m.in. Bartoszem Sztyborem, Maciejem Jasińskim czy Mateuszem Wiśniewskim. Laureat kilku nagród i wyróżnień w konkursie organizowanym przez Międzynarodowy Festiwal Komiksów i Gier w Łodzi. Był redaktorem naczelnym magazynu „Karton”, dziś działa w kolektywie artystycznym Pokembry i prowadzi autorski fanzin „Klops”. Oprócz komiksów ilustruje też czasopisma dziecięce, podręczniki szkolne i książki dla młodych czytelników. Prowadzi warsztaty komiksowe dla dzieci i młodzieży.
13.30

(D)ocenić komiks – warsztaty pisania recenzji

Komiks jest dla wszystkich. Czytać każdy może, każdy też może wyrażać swoją opinię. Ale jak zrobić to przekonująco i merytorycznie? Na które aspekty dzieła zwrócić uwagę, by zmienić krytykanctwo w konstruktywną krytykę cenną dla potencjalnych odbiorców, a może i samego autora ocenianej pracy? Jakich kompetencji potrzeba, by czytać medium komiksowe ze zrozumieniem, czerpać z tego radość i jednocześnie nie zarzucić czytelnika swojej recenzji technikaliami?
Dzięki doświadczeniu zdobytemu na łamach „Otaku” czy „Popcornera” i przy współpracy z „Zeszytami Komiksowymi”. Vanitachi opowie o cieniach i blaskach krytyki uprawianej zawodowo, będzie też mogła zaproponować zestaw porad dla początkujących i zaawansowanych recenzentów oraz wspólne ocenianie przykładowych tytułów.
Zgłoszenia prosimy pisać na adres: komiksywbibliotece@gmail.com
w tytule wpisując „warsztaty z Vanitachi”
W treści prosimy podać dane uczestników (imię i nazwisko).

GALA

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, NOVA. Czytelnia Komiksów i Gazet

19:00

W trakcie Gali zostaną ogłoszone nominacje do Orient Menów 2023 oraz zwycięzca w głosowaniu na Najlepszy Zin PFSK 2023.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, wstęp na Galę wyłącznie za okazaniem festiwalowych identyfikatorów.

 

Po Gali zapraszamy na After Party do Domu Piwa przy ul. Mokrej 2. Wstęp wolny dla wszystkich.

GIEŁDA
10:00-18:00

Miejsce: Biblioteka Uniwersytecka – hol (parter), Czytelnia Nauk Społecznych (parter), Czytelnia Komiksów i Gazet NOVA, Informatorium (I piętro)
WYDAWCY:

Avafury ; Bartłomiej Sztobryn/K2 ; Centrala ; Instytut Kultury Popularnej ; Kotori ; Kultura Gniewu ; Mandioca ; OMG! Wytwórnia Słowobrazu ; Paweł Piechnik ; Rafał Szłapa – Blik Studio ; Scream Comics ; Timof Comics ; Zin Zin Press ;

WYDAWCY NIEZALEŻNI:

Alicja Wilkowska ; Andrzej Graniak ; Anna Kłosowska ; Anna Krztoń ; Bozia ; Damian Masłowski ; Dd Lii ; Edmund Krajewski ; Falauke ; Fanga zin ; Fey Feyyke ; Joanna Wardzyńska ;  Julia Pecio ; Karol Porzycki ; Kasia Niemczyk ; Katarzyna „Shaundi” Gorzkowska ; Kazimierz Cichoń ; Khaldam Craft ; Kinga Owczarek ; AKT ; Kuba Babczyński & Tomasz Kontny ; Lobo Taker PL ; Luiza Malinowska ; Łukasz Ciżmowski ; Mar Bogdanis ; Margot Ćma ; Marta Falkowska ; Marta Tokarz ; Martyna Bolanowska ; Michalina „Mishigo” Targosz ; Nexivi ; Ojciec Rene ; OttoIch ; Papatu Studio ; Paulina Kalinowska ; Piotr Biczyński (Bichuck) ; Poliki Pełne Komiksów ; Robert „Bele” Sienicki ; Rzeźzin (Zvyrke TomXYZ) ; Sławomir Zajączkowski ; Tomasz Tomaszewski ; Weronika Dobrowolska ; Wiktoria Kelm ; Wyszczekane Obrazki, Marianna Strychowska

SKLEPY Z KOMIKSAMI:
KIK

STOISKA Z GADŻETAMI:

Anna Jaworska ; Bogna Iwanik ; Fei gem ; Stoisko Grafi(nya)rzy ; Łukasz Wendorff ; Macieżanka – gadżety ; Rękodzieła – Justyna Mrowińska

WYMIANA KOMIKSÓW

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, Czytelnia Nauk Społecznych

11:30-13:30

Przynieś komiksy, których już nie potrzebujesz, i wymień się na takie, których nie masz, lub po prostu sprawdź, co mamy do zaoferowania, i zaproponuj nam coś na wymianę w późniejszym terminie. Ale pamiętaj, wymieniamy się tylko na komiksy, których nie mamy w zbiorach. Pozostałe możemy przyjąć w darze. Zatem jeśli masz komiksy, których już nie potrzebujesz i nie wiesz co z nimi zrobić, przynieś je, a my damy im drugie życie.

Pobierz program
kontakt

Kontakt

Organizator

Stoiska

Media

Wykłady dla szkół
i obwoźna czytelnia

Darmowe Komiksy

Gromadzenie i wymiana komiksów